Turisti UPOZORAVAJU: Pazite se, ovde su ležaljke 16 evra, kugla sladoleda i do 3,70 - a tek cipele za vodu...
Ako ovog leta planirate odmor u Hrvatskoj, pripremite novčanik - cene su otišle u nebo, posebno u popularnim primorskim mestima. Kako piše češki portal Novinky.cz, koji je obišao Dalmaciju i uporedio cene na terenu, najskuplje je upravo ono što vam prvo zatreba: ležaljka, piće, sladoled i - cipele za vodu.
Na Makarskoj rivijeri, omiljenoj destinaciji čeških turista, pivo košta od 3,50 do 4,50 evra, dok se tokom "happy hour"-a može pronaći i za 2 evra. Ipak, prava stavka koja udara po budžetu je ležaljka - na plaži Meteor sada je 16 evra, četiri više nego prošle godine. Gosti hotela dobijaju popust i plaćaju je 8 evra, koliko je bila i ranije.
Vodeni park poskupeo je za 2 evra - sada sat vremena zabave košta 15 evra. Cipele za vodu? Na plaži su 20 evra, ali ako prošetate nekoliko ulica dalje, mogu se naći za 15.
Kad je reč o hrani, cene takođe nisu naivno visoke. Rižoto s morskim plodovima uglavnom košta 16 do 17 evra, a salata od hobotnice i do 19. Tjestenina u dnevnoj ponudi može se naći za „skromnijih“ 12 evra. Neki češki turisti kažu da su cene slične kao kod kuće, pa se, kako navode, „radije snalaze u pekarama“.
Kugla sladoleda u Makarskoj je 2,50 evra, espresso 2 evra, dok se cena Aperol šprica razlikuje i do 3,50 evra u razmaku od nekoliko desetina metara.
U Splitu važi nepisano pravilo - što dalje od centra, to niže cene. Parkiranje uz samu rivu košta 4,75 evra po satu, dok je na periferiji, kod tržnih centara, moguće pronaći besplatno mesto - uz ograničenje od tri sata.
U starom jezgru, pivo dostiže čak 9 evra, dok samo nekoliko ulica dalje košta 3 evra. Sladoled je od 2,50 do 2,80 evra, a rižoto - kao u Makarskoj - oko 19 evra.
Zadarske pijace nude dobar izbor lokalnog voća i povrća - paradajz je 2,50 evra, a kajsije 5,50 evra. Međutim, i ovde sladoled u centru zna da „opeče“ - cena kugle ide i do 3,70 evra, dok je odmah iza ugla standardnih 2,50.
Pivo se uglavnom kreće između 3,50 i 4,50 evra, dok morski rižoto s pogledom na more košta čak 21 evro.
- Skup je, ali nije mnogo drugačije nego kod nas u Pragu ili Brnu. U velikim centrima je sve skuplje - prokomentarisala je turistkinja Jitka za Novinky.cz.
U svakom slučaju, ako ste planirali da letujete u Hrvatskoj - računajte na to da i osnovne stvari mogu biti ozbiljan trošak.
(Telegraf Biznis)