Osnivač PayPala težak 22 milijarde dolara pobegao iz SAD i kupio zemlju na Novom Zelandu, šta on zna, a mi ne?

D. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto:Telegraf.rs/AI ilustracija/Grok

Sumirano

  • Piter Til povukao 50 miliona dolara iz američkog tržišta i kupio preko 470 hektara zemlje u Novom Zelandu.
  • Til veruje da se američka ekonomija suočava sa ozbiljnim padom i strukturnim promenama.
  • Desetine milijardera iz Silicijumske doline kupuju imanja u Novom Zelandu kao pripremu za globalne poremećaje.
  • Til izražava zabrinutost zbog dužničke ekonomije SAD i gubitka industrijske proizvodnje.

Piter Til, američki milijarder, jedan od osnivača PayPala i prvi veliki investitor u Facebook, zaradio je 22 milijarde dolara ulažući u američke tehnološke gigante. Ipak, umesto da nastavi da investira na Volstritu, Til je nedavno učinio nešto što je uznemirilo mnoge posmatrače tržišta.

On je povukao 50 miliona dolara i kupio više od 470 hektara zemlje u Novom Zelandu - zemlji poznatoj po pejzažima iz „Gospodara prstenova“, ali ne i po globalnim finansijama. Zašto?

Nije reč o porezima, već o nečemu mnogo većem

Mnogi bi pomislili da je Til, poznat po izbegavanju poreza, to uradio iz fiskalnih razloga - ali nije. Novi Zeland nema značajne poreske olakšice za milijardere poput njega. Takođe, cena zemljišta, iako niža nego u Kaliforniji, nije primarni motiv.

Foto:Screenshot/You Tube

Kako su njegovi saradnici naveli, Til veruje da se američka ekonomija kreće ka ozbiljnom padu - ne samo u smislu recesije, već i strukturnih, društvenih i tehnoloških potresa koji bi mogli promeniti način života u SAD.

Zašto Novi Zeland?

Novi Zeland je politički stabilan, udaljen od geopolitičkih konflikata, bogat prirodnim resursima, sa malom populacijom i niskim stepenom društvenih tenzija. Uz to, ima čist vazduh, čistu vodu i samoodrživu poljoprivredu - što ga čini savršenim mestom za „novi početak“, ukoliko dođe do velikih globalnih poremećaja.

Novi Zeland / Foto: Pixabay/adege

Til nije jedini. U poslednjih deset godina, desetine milijardera iz Silicijumske doline kupuju imanja u Novom Zelandu - mnogi sa bunkerskim sistemima, sopstvenim izvorima vode i energetskom nezavisnošću.

Šta Til zna o američkoj ekonomiji?

Piter Til je poznat po tome da "igra dugi potez", ali i po tome da često vidi ono što drugi ne vide. Njegovi komentari poslednjih godina ukazuju na duboku zabrinutost zbog dužničke ekonomije SAD, gubitka industrijske proizvodnje, kao i prevelikog oslanjanja na tehnologiju koja ne donosi realnu vrednost.

Foto:Shutterstock.com

Takođe, on veruje da se američki društveni poredak lomi - kroz polarizaciju, krize poverenja u institucije i preveliku zavisnost od centralizovanih sistema.

Kada milijarder beži, treba se zapitati zašto

Povlačenje 50 miliona dolara iz američkog tržišta i ulaganje u izolovanu lokaciju ne govori samo o Tilovim ličnim strahovima - već i o njegovoj proceni budućnosti kapitala.

Ako neko ko je zaradio milijarde ulažući u američki san sada ulaže u bekstvo - možda bi i ostatak sveta trebalo da se zapita šta se sprema.

(Telegraf Biznis)