Štrajk đubretara širom SAD, ulicama se šire smeće i neprijatni mirisi: "Užasno je, ne možemo više ovako"

A. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Zaposleni u kompaniji "Republic Services", jednoj od najvećih privatnih firmi za upravljanje otpadom u Sjedinjenim Američkim Državama, stupili su u štrajk tražeći veće plate i bolje uslove rada, zbog čega je došlo do prekida u odnošenju smeća, što je dovelo do prenatrpanosti kontejnera i širenja neprijatnih mirisa širom američkih gradova.

„Troškovi života su visoki. Od plate koju nude ne bih mogao da preživim ni mesec dana,“ rekao je Majk Ortiz, vozač iz Masačusetsa sa 17 godina iskustva, prenosi danas Bi-Bi-Si (BBC).

Gradovi su, kako navodi Bi-Bi-Si, primorani da reaguju - od uvođenja privremenih deponija za građane, do angažovanja drugih firmi i preusmeravanja komunalaca na odvoz smeća.

Šest gradova, uključujući Gloster, podnelo je tužbu protiv kompanije zbog kršenja ugovora, ističući da obećanja o nesmetanom funkcionisanju nisu ispunjena.

S druge strane, kompanija „Republic Services“ tužila je sindikat zbog navodnog „kriminalnog ponašanja“, što sindikat negira.

Pregovori između radnika i kompanije su prekinuti prošlog petka, bez zakazanog nastavka.

U međuvremenu, ulice su sve prljavije, ističe Bi-Bi-Si.

U predgrađu Bostona, kontejneri oko kafića su puni, a vlasnica lokala, Glaisi Santos, kaže da se bore sa insektima i opasnošću od glodara.

Užasno je. Ne možemo više da funkcionišemo ovako", navodi ona.

Stručnjaci ističu da javna percepcija otpada kao nečeg što izaziva osećaj ugroženosti daje snažan pregovarački adut radnicima.

„Moć je u solidarnosti,“ poručio je Vil Zekas, sindikalac iz Lejsija, gde su radnici uspeli da se izbore za bolji kolektivni ugovor.

Kompanija "Republic Services", osnovana pre više od četiri decenije, prošle godine je ostvarila prihod od 16 milijardi dolara i redovno se nalazi na listi Fortune 500.

Kako ističe profesorka sa Univerziteta Viskonsin, Sara Mur, kada smeće ostane na ulici, brzo padaju maske i postaje jasno koliko je nevidljiv rad tih ljudi zapravo ključan za svakodnevni život.

(Telegraf.rs/Tanjug)