Gasprom doneo radikalnu odluku - evo kako to utiče na snabdevanje Srbije gasom!
Upravni odbor „Gasproma“ (Gazprom) odobrio je smanjenje investicionog programa u 2026. godini za 5,6 milijardi evra, odnosno za 32 odsto u poređenju sa ovom godinom, saopšteno je danas iz ove kompanije.
Istovremeno su odobreni investicioni program i budžet za narednu godinu, a ukupan obim investicionog programa iznosi 12 milijardi evra, prenela je agencija TAS (TASS).
Iz „Gasproma“ navode da će odobreni finansijski plan omogućiti potpuno pokrivanje svih obaveza kompanije, bez budžetskog deficita.
Kao prioritetni projekat, kompanija najavljuje dalji razvoj centara za proizvodnju gasa u istočnoj Rusiji i na poluostrvu Jamal.
Planirana su, između ostalog, ulaganja u razvoj gasne infrastrukture ruskih regiona, kao i proširenje kapaciteta magistralnog gasovoda „Snaga Sibira“ (Power of Siberia).
Kako bi ovo moglo da se odrazi na Srbiju
Smanjenje investicija „Gasproma“ može imati posredne posledice po Srbiju, iako se najveći deo rezova odnosi na projekte u Rusiji i Aziji.
Manji investicioni budžet može značiti oprezniji pristup novim međunarodnim projektima, uključujući modernizaciju i proširenje gasne infrastrukture u Evropi.
Srbija je u velikoj meri oslonjena na ruski gas, pa bi dugoročno smanjena ulaganja u proizvodnju i transport mogla uticati na količine, cenu ili fleksibilnost isporuka, naročito u periodima povećane potražnje.
Fokus „Gasproma“ na istočnu Rusiju i azijska tržišta (pre svega Kinu) može značiti postepeno slabljenje strateškog značaja evropskog tržišta, uključujući i Balkan.
Ipak, postojeći dugoročni ugovori Srbije sa Rusijom pružaju izvesnu sigurnost u srednjem roku, pa se kratkoročni poremećaji ne očekuju.
Zaključno, ova odluka sama po sebi ne ugrožava neposredno snabdevanje Srbije gasom, ali ukazuje na promenu dugoročne strategije „Gasproma“, što dodatno naglašava značaj diverzifikacije izvora energije i jačanja regionalnih gasnih veza za Srbiju.
(Telegraf Biznis)