"On je jedan najvažnijih svetskih lidera": Predsednik Srbije u Abu Dabiju razgovara sa šeikom o NIS-u
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Abu Dabiju sa predsednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata šeikom Mohamedom bin Zajedom al Nahjanom.
Vučić je uoči susreta istakao da su Ujedinjeni Arapski Emirati jedan od najvažnijih investitora u Srbiji, ocenivši da je sastanak od izuzetnog značaja za Srbiju.
Kako je najavio, sa šeikom će razgovarati o NIS-u, bilateralnoj saradnji, vojno-tehničkoj saradnji, kao i o geopolitičkim pitanjima.
Vučić je podsetio da Srbija i UAE imaju zvaničnu vojno-tehničku saradnju, navodeći da Srbija deo dronova nabavlja iz UAE, kao i da će biti reči o transferu tehnologija, uključujući laserske raketne sisteme i druge savremene vojne tehnologije.
„Ne zaboravite da su oni investitori u poljoprivredu, energetski sektor i projekat Beograd na vodi. To su sve stvari koje čine Srbiju suštinski velikom i važnom zemljom“, rekao je Vučić.
On je naveo da je predsednik UAE jedan od najvažnijih svetskih lidera i iskren prijatelj Srbije, od koga je, kako je rekao, mnogo naučio o načinu upravljanja državom.
„Na kraju sve zavisi od rukovodstva i lidera“, poručio je Vučić.
Podsetio je da je u junu prošle godine boravio u zvaničnoj poseti UAE, dok je šeik Mohamed bin Zajed al Nahjan u septembru posetio Beograd.
Nakon sastanka sa šeikom, Vučić će danas učestvovati na panelu „Partnerstvo i saradnja u oblasti energetike“ u okviru Nedelje održivosti 2026.
Tokom prvog dana posete Abu Dabiju, Vučić je prisustvovao svečanom otvaranju Nedelje održivosti, čiji je domaćin predsednik UAE, a razgovarao je i sa potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova UAE šeikom Abdulom bin Zajedom al Nahjanom, sa kojim je razgovarao o jačanju partnerstva Srbije i UAE, posebno u oblasti energetike, investicija, energetske tranzicije i modernizacije infrastrukture.
(Telegraf Biznis/Tanjug)