Vlada Republike Srbije donela HITNU odluku u vezi sa naftom i naftnim derivatima

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/ToskanaINC

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović objavila je na svom Instagram profilu da je Vlada Srbije donela nove mere kako bi stabilizovala tržište goriva i zaštitila građane od rasta cena.

- Vlada Republike Srbije donela je odluku da pusti još 30.000 tona dizela iz rezervi, što je sa prethodno preuzetim količinama od strane naftnih kompanija ukupno 65.000 tona - navela je ona.

Dodala je da je doneta i odluka o produženju zabrane izvoza nafte i naftnih derivata za pogon motora za još mesec dana, odnosno do kraja juna.

- Zabrana se odnosi na izvoz dizela, benzina i sirove nafte svim vidovima transporta, a produžili smo je kao još jednu od mera kako bismo zaštitili snabdevenost našeg tržišta usled globalnih poremećaja i rasta cena nafte. Uz to, akcize su smanjene za 25% - istakla je ministarka.

Prema njenim rečima, situacija na svetskom tržištu energenata sve je složenija i neizvesnija.

- Situacija na svetskom tržištu je sve složenija i izazovnija i nema naznaka koliko će još poremećaji trajati, što stvara velike pritiske na našu ekonomiju. Mere koje donosimo da zaštitimo naše građane nisu lake za državu jer značajno umanjuju budžetske prihode i povećavaju rashode, ali smo spremno odgovorili na izazove i ponosna sam što uspešno štitimo naše građane i privredu od naglog skoka cena goriva već dva meseca - poručila je ona.

Podsetila je i da su obavezne rezerve nafte i naftnih derivata značajno povećane u prethodnom periodu.

- Obavezne rezerve nafte i naftnih derivata povećane su u prethodne četiri godine sa 31 dana prosečne dnevne potrošnje na 55 dana. Od 2022. obavezne rezerve evro dizela su duplirane, a rezerve benzina povećane su čak dva puta - zaključila je Đedović.

(Telegraf Biznis)