Mađarska prelazi na evro?!
Budimpešta je posvećena uvođenju evra, izjavio je danas mađarski ministar finansija Andraš Karman, naglasivši da se Mađarska obavezala da će do 2030. godine ispuniti kriterijume iz Mastrihtskog sporazuma.
Mađarska i dalje koristi sopstvenu valutu, mađarsku forintu (HUF), ali prema pravilima Evropske unije, svaka nova članica i zemlje koje teže evrozoni obavezuju se da u jednom trenutku usvoje evro, čim ispune stroge ekonomske kriterijume.
Karman je takođe najavio da će se on i mađarski premijer Peter Mađar u petak sastati sa grčkim premijerom Kirijakos Micotakis, što dodatno pojačava diplomatsku aktivnost Budimpešte uoči ekonomskih reformi.
Ministar je komentarisao i temu zamrzavanja referentnih kamatnih stopa, ocenivši da je to „večno aktuelna tema“ u mađarskoj ekonomiji.
On je istakao da bi, uz odgovornu ekonomsku politiku i stabilan budžet, prethodna vlada mogla da izbegne mere poput zamrzavanja kamatnih stopa na stambene kredite, koje i dalje smatra štetnim za tržište.
Uprkos političkim i ekonomskim raspravama, poruka iz Budimpešte je jasna: Mađarska ubrzava pripreme za evro, a rok do 2030. godine sada postaje ključna ekonomska prekretnica koja bi mogla da promeni monetarnu mapu regiona.
(Telegraf Biznis/Tanjug)