Ovaj papir građani plaćaju i do 50 evra, a košta nula dinara: Menjaju se pravila u katastru
Građani Srbije mogli bi već u narednim danima da osete značajne promene u radu katastra - od odlaska na šaltere bez zakazivanja, preko besplatnog dobijanja lista nepokretnosti, do bržeg rešavanja jednostavnijih predmeta.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Dalibor Babić najavio je da će građani moći direktnije da komuniciraju sa katastrom i da podnose jednostavnije zahteve bez dodatnih troškova za posrednike.
Jedna od najvažnijih promena odnosi se na list nepokretnosti.
Lakše i jeftinije do lista nepokretnosti
Babić je za RTS rekao da će građanima koji žele taj dokument biti omogućeno da ga potpuno besplatno dobiju na šalterima katastra širom Srbije.
Trenutno zakon propisuje da se izvod iz baze izdaje isključivo u digitalnom obliku, koji je besplatan, dok se štampanje i overa naplaćuju 540 dinara. Dokument se može dobiti i preko ovlašćenih geodetskih organizacija i javnih beležnika, ali se ta usluga plaća.
Babić je, međutim, ukazao da su pojedini građani zbog nedovoljne informisanosti za list nepokretnosti plaćali mnogo više.
- Nažalost, danas u Srbiji neki od stručnjaka su zloupotrebili situaciju gde su građani nedovoljno informisani, pa su se odlučili za opciju da građanima naplate list nepokretnosti do 50 evra, koji košta nula dinara i treba da košta nula dinara za građane - rekao je Babić.
Na šalter bez zakazivanja
Promene se ne završavaju na listu nepokretnosti.
Građani bi u narednim danima trebalo da dobiju mogućnost da bez prethodnog zakazivanja dođu na šaltere katastra i podnesu jednostavnije zahteve koji ne zahtevaju mnogo vremena za obradu.
Kao jedan od primera Babić je naveo brisanje zabeležbe maloletstva. Najavljeno je i da bi građani određene ugovore koji ranije nisu sprovedeni mogli direktno da predaju katastru. To bi moglo da donese i značajnu finansijsku uštedu.
Kako je objasnio direktor RGZ-a, građani trenutno za pojedine takve poslove moraju da se obrate profesionalnom korisniku, odnosno advokatu ili geodetskoj organizaciji.
- U ovom trenutku vi morate da odete kod profesionalnog korisnika, to jest advokata, ili kod geodetske organizacije. Za tu uslugu advokat može da vam naplati od 100 do 300 evra. Praktično, to znači da vam advokat naplaćuje skeniranje jednog dokumenta i slanja kroz e-šalter, da približimo građanima. To je kao kad bi mejlom poslali jedan dokument vašem rođaku - naveo je Babić.
Najava RGZ-a je da bi jednostavniji predmeti ubuduće mogli da budu rešavani za svega tri do pet dana.
I do 10.000 predmeta dnevno
Babić je govorio i o postupku „Svoj na svom“, odnosno upisu prava svojine na nelegalnim objektima.
Kako je objasnio, Agencija za prostorno planiranje nadležna je za izdavanje potvrda o upisu prava svojine, dok je posao RGZ-a da te potvrde sprovede.
U izjavi se osvrnuo i na zakonski rok i koliko vremena je potrebno da informacija bude javno dostupna.
- Zakon je propisao da je to 24 sata, da moramo mi taj podatak objaviti, to jest da bude javno dostupan u našoj bazi. Možda kasnimo koji sat više preko toga - rekao je Babić.
Prema podacima koje je izneo Babić, RGZ je samo tokom poslednja 24 sata sproveo 6.700 potvrda, a očekuje da bi uz bolju organizaciju i koordinaciju taj broj mogao da dostigne i 10.000 dnevno.
Do kada imaju rok građani koji žive u inostranstvu?
Građani Srbije koji žive u inostranstvu, a nisu podneli zahtev, prema njegovim rečima imaju mogućnost da to učine do oktobra ukoliko imaju opravdanje zbog kojeg zahtev nisu mogli da predaju ranije.
Najavljene promene tako bi trebalo da građanima donesu ne samo jednostavniji pristup katastru, već i manje troškove za poslove za koje su do sada u pojedinim slučajevima morali da izdvajaju desetine, pa i stotine evra.
(Telegraf Biznis/RTS)