Kvadrat plaćali i preko 10.000€! Ko je više novca ostavio na srpskom tržištu nekretnina u 2024: Srbi ili Rusi?

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock, Freepik

Tržište nekretnina u Srbiji nastavilo je svoju dinamičnu putanju tokom 2024. godine, obeleženu značajnim investicijama, prisustvom stranog kapitala i, što je bitno, usporavanjem rasta cena u odnosu na prethodne godine. Ovo kompleksno tržište privlači značajna ulaganja, ali istovremeno postavlja izazove za domaće kupce.

Ukupan obim transakcija u Beogradu tokom 2023. godine dosegao je impresivnih 3,2 milijarde evra, što jasno pokazuje snažno interesovanje investitora za srpsku prestonicu. Ovaj trend nastavio se i u 2024. godini, a poseban segment tržišta obeležile su investicije ruskih državljana.

U prvom polugodištu 2024. godine, ruski državljani su uložili 85 miliona evra u kupovinu stanova u Srbiji, pri čemu je polovina tih investicija realizovana u Beogradu, dok su preostale uglavnom usmerene ka Vojvodini, pre svega Novom Sadu i Subotici.

U drugom kvartalu 2024. godine, ukupna vrednost prometa na tržištu nekretnina u Beogradu iznosila je 555,6 miliona evra, što predstavlja značajan deo ukupnog prometa u zemlji, koji je u istom periodu iznosio 1,8 milijardi evra. Međutim specifični podaci o ukupnom obimu transakcija u Beogradu za celu 2024. godinu trenutno nisu dostupni.

Ipak, treba napomenuti da je u prvom kvartalu 2024. godine ukupna količina novca korišćena za kupovinu nekretnina u Srbiji iznosila 1,5 milijardi evra, što je za 2,6% manje u odnosu na isti kvartal prethodne godine, što može ukazivati na određeno usporavanje.

Visoke cene nekretnina i dalje su prisutne, a najskuplji kvadrat stana u Srbiji dostigao je cenu od čak 10.350 evra, što potvrđuje da luksuzni segment i dalje drži visoku cenu. U Beogradu, najtraženije lokacije za kupovinu stanova su Vukov spomenik, Voždovac, Banovo brdo i Novi Beograd, što ukazuje na preferencije kupaca prema dobro povezanim delovima grada sa razvijenom infrastrukturom.

Tokom 2024. godine, najskuplji stanovi prodati su po kvartalima u Beogradu, ali i u nekim manjim mestima.

Prvi kvartal 2024. godine: Prodat je luksuzni stan u Stari Grad, čija je cena dostigla 7.500 evra po kvadratu, što je bio jedan od najviših iznosa u tom periodu. Takođe, zabeležen je rekord za stanove u Novom Beogradu, gde je cena kvadrata dostigla 5.600 evra, naročito u luksuznim naseljima pored reke.

Drugi kvartal 2024. godine: U ovom periodu, najskuplje prodati stan je bio u Vračaru, sa cenom od 9.000 evra po kvadratu. Zabeležen je i rast prodaje luksuznih stanova na Vozdovcu, gde su se cene kretale oko 6.500 evra po kvadratu.

Treći kvartal 2024. godine: Stanovi u Beogradu na vodi nastavili su da drže visoke cene, sa transakcijama u rasponu od 8.000 do 10.350 evra po kvadratu za luksuzne stanove. Posebno je interesovanje bilo usmereno na Novi Beograd, gde su cene dostigle 6.200 evra po kvadratu u najboljim lokacijama.

Iako je tržište nekretnina u Srbiji tokom 2024. godine nastavilo trend rasta cena, tempo rasta je bio znatno usporeniji u poređenju sa prethodnim godinama. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), u prvom tromesečju 2024. godine, cene stanova u Srbiji porasle su za 4,74% u odnosu na isti period prethodne godine, dok je u poređenju sa četvrtim tromesečjem 2023. godine zabeležen blagi rast od 0,78%. U drugom tromesečju 2024. godine, RGZ indeks cena stanova pokazao je godišnji rast od 1,26%, što dodatno potvrđuje stabilizaciju tržišta.

Poređenja radi, u Evropskoj uniji godišnji rast cena stanova bio je 1,32% u prvom kvartalu 2024. godine, dok je Srbija zabeležila rast od 4,68% u drugom kvartalu iste godine. Prosečna cena novogradnje u Srbiji u prvom polugodištu 2024. godine iznosila je 215.481 dinar po metru kvadratnom (oko 1.840 evra), što je 0,8% više nego u istom periodu prethodne godine. U Beogradu, prosečna cena po kvadratu dostigla je više od 2.600 evra.

Svi ovi faktori zajedno oslikavaju dinamično tržište nekretnina u Srbiji, sa značajnim ulaganjima, visokim cenama u određenim segmentima, ali i jasnim naznakama stabilizacije i usporavanja rasta cena. Prisustvo stranog kapitala, pre svega ruskog, dodatno je obeležilo ovu godinu na tržištu nekretnina.

Dalji razvoj tržišta zavisiće od brojnih faktora, uključujući ekonomsku situaciju, kretanje kamatnih stopa i geopolitičke prilike.

(Telegraf Biznis)