Za 100 grama pšenične trave možete zaraditi i do 600 dinara: Ulaganje malo, a benefit veliki
Mikrobilje koriste eksluzivni restorani za dekoraciju jela, a možete ga uzgajati u svom domu
Uzgoj začinskog bilja kod kuće ne samo da pravi uštedu u vašem kućnom budžetu i daje uvid u poreklo onoga što jedete, već može biti i unosan biznis, ali i način da uštedite u ovo izazovno vreme kada vredi čuvati svaki dinar.
Začini koje svakodevno koristite, poput mirođije, bosiljka i peršuna, prodaju se u kesecima od 7 do 12 grama po ceni od stotinak dinara, dok sa druge strane, za 200 dinara možete dobiti čak 300 semenki mirođije koju sami možete da posadite.
Računica je jasna, uz malo truda i dobro osvetljenje, možete imati višestruku korist. Ali i novčanu dobit.
Svet mikrobilja
Građevinski inženjer Vojkan Stefanović iz Niša pre nekoliko godina je kupio zemlju i počeo da proučava svet bilja. S obzirom na to da ima malu decu, u šali kaže da je noću čitao, a danju primenjivao pročitano.
Pre desetak godina njegov prijatelj osmislio je inkubatore za rasad, ali kako Vojkan pojašnjava, nije naišao na razumevanje.
Ipak, Vojkan je odlučio da ih opet "oživi" i danas ih prodaje u dve veličine, po ceni od 3.000 i 5.000 dinara. Ali i nudi skicu da ih sami napravite.
Izum je jednostavan, a benefit ogroman. Naime, u pitanju je kutija od stiropora, sa termostatom koja kontroliše temperaturu vaših posađenih biljaka i lampa od 6.400 Kalvina koja oponaša sunčevu svetlost.
- Uz inkubatore ne zavisite od vremenskog doba, zimi možete da napravite šta hoćete. Ne samo da je najjfetinije, već biljka iz semena može da traje i do 50 godina duže. Isplativost je ogromna, dobijate besplatno od 100 do 1.000 puta više - priča Vojkan za Telegraf Biznis.
- Nešto za šta bi u idealnim uslovima trebalo 20 dana, vi dobijate za mnogo kraće vreme. Na primer rotkvicu za pet dana. Mala potrošnja struje, a efekat izvanredan - pojašnjava.
Kako nam priča, u inkubatorima možete uzgajati i mikrobilje, ili ti mlade biljke koje se beru nakon 7 do 20 dana od klijanja, odnosno sa pojavom prvih pravih listova.
Koriste se u eksluzivnim restoranima za ukrašavanje jela, a veoma je bogato nutritivnim vrednostima. Na primer, od pšenične trave se pravi detox zeleni napitak. I vi je možete uzgajati u svojoj kući.
- Kad poraste 20ak centimetara, iseče se, iscedi i pije. Prošle godine su se ampule mikrobilja prodavale za 1.000 dinara, a čovek može sam da uzgoji lako - priča Vojkan.
Ako pogledate na internetu, cena mlevene pšenične trave kreće se oko 600 dinara za 100 grama.
Ukoliko se ipak odlučite za proizvodnju za svoje potrebe, i to bez inkubatora, Vojkan savetuje da nabavite samo dobro osvetljenje i potrudite se da temperatura gde se nalaze biljke ne pada ispod 15 stepeni.
Takođe, treba obratiti pažnju i na temperaturu koju zahteva svaka biljka pojedinačno.
Najplodnija zemlja uz pomoć biočara
Vojkan na svom imanju razvija i biočar, ili ti aktivni ugalj. Dobija ga pirolizom drveta na visokim temperaturama bez prisustva vazduha.
Kako nam pojašnjava, biočar oplemenjuje zemlju, upija negativne, a stvara pozitivne čestice.
- Jedan kubni centimetar aktivnog uglja se razvije na površinu i širi se dva kvadratna kilometra. Skuplja nutrijente i vodu, njena upotreba je prepolovljena i pravi pozitivnu atmosferu u zemlji - pojašnjava Vojkan.
Telegraf Biznis pisao je i o Leskovčanima koji je u Beogradu iskoristio prozor za svoju malu "urbanu baštu" u kojoj gaji paradajiz i papričicu.
Video: Najskuplja papričica na svetu: Početna cena po kilogramu 23.000 evra
(Telegraf Biznis)
Video: Mile Jelić Business development manager Comtrade-a
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
micre
jel ima sanse da se benefit izbaci iz recnika?
Podelite komentar
Nina
Molim vas za kontakt gospodina Stefanovića.
Podelite komentar
Dragica Stefanovic
Penzionerka sam sa malom penzijom od sada tek 26000din šta mi predlazete mozeli pomoc da malo zivnem.Kako da stupim u kontakt sa vama .U nadi da me razumete srdačan poz.🙏🙏🙏
Podelite komentar