
U PKS održana prva srpsko-kineska radionica o vodoničnoj ekonomiji
Prva srpsko-kineska radionica posvećena vodoničnoj ekonomiji, koja je okupila eminentne naučne radnike, istraživače i predstavnike privrede iz Srbije i Kine, održana je danas u Privrednoj komori Srbije, a njome je ujedno označen i početak rada zajedničke međunarodne laboratorije za vodoničnu energiju XJTU-SXQN-VINČA.
Laboratorija će se baviti istraživanjem i inovacijama u oblasti vodonične ekonomije - od proizvodnje do skladištenja, rečeno je na radionici u Privrednoj komori Srbije.
Kako je istaknuto u saopštenju PKS, radionica je organizovana s ciljem razmene znanja, podsticanja međunarodne saradnje i podrške razvoju tehnologija u ovoj oblasti koja sve više određuje pravac globalnog razvoja.
Rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost Privredne komore Srbije Dušan Stokić predstavio je angažman PKS na projektu Interreg PRHyUS - "Promovisanje korišćenja obnovljivog vodonika za održivu i zeleniju Evropu", koji je započet 1. maja ove godine sa vodećim partnerom iz Italije (regija Kampanja) i partnerima iz osam zemalja, uključujući i Srbiju.
Cilj projekta je da se promoviše upotreba obnovljivog vodonika kako bi se ubrzala energetska i zelena tranzicija i smanjile emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG), sa fokusom na povećanje potražnje za vodonikom i podršku usvajanju regionalnih politika, navedeno je u saopštenju.
Prema njegovim rečima, u uslovima klimatskih promena i potrebe za dekarbonizacijom, energetska i zelena tranzicija više nisu samo tehničko pitanje, već pitanje održivosti, konkurentnosti i dugoročne stabilnosti ekonomija.
U tom kontekstu, vodonik se ističe kao jedan od najperspektivnijih stubova energetske tranzicije.
"Očekuje se da će do 2050. godine vodonik činiti do 20 odsto globalne potrošnje energije, dok se veličina globalnog tržišta vodonika projektuje na 1,4 biliona američkih dolara godišnje, sa stvaranjem preko 30 miliona radnih mesta širom sveta - uglavnom u oblasti čistog vodonika", istakao je Stokić.

Pomoćnik direktora za tehnološki razvoj Instituta VINČA Predrag Škobalj istakao je da je saradnja sa Kinom - jednom od zemalja sa vodećim kapacitetima za primenu vodoničnih tehnologija - za Srbiju od izuzetnog značaja.
On je naveo da se Centar izvrsnosti za vodonik i obnovljive izvore energije Instituta za nuklearne nauke "Vinča" aktivno bavi mogućnostima proizvodnje i skladištenja vodonika.
Kako je naglašeno, vodonična ekonomija nije samo pitanje zaštite životne sredine - ona je, pre svega, razvojna prilika.
Prelazak na vodonik može doprineti većoj energetskoj nezavisnosti, modernizaciji industrije i stvaranju visoko plaćenih radnih mesta u sektorima novih tehnologija.
Profesor Fušeng Jang (Fu-Sheng Yang) sa Univerziteta Si’an Đaotong, koji se aktivno bavi istraživanjima u oblasti skladištenja vodonika i razvoja tehnologija za vodoničnu energiju, ukazao je na značaj međunarodne saradnje u razvoju i promociji vodonične ekonomije.
Dva okrugla stola, 13 stručnih izlaganja
Program skupa obuhvatio je dva okrugla stola sa ukupno 13 stručnih izlaganja. Učesnici su predstavili najnovija istraživanja i primere dobre prakse u oblastima kao što su: skladištenje vodonika, razvoj naprednih materijala, niskougljenična proizvodnja gvožđa i čelika, katalizatori zasnovani na 2D materijalima, kompresija i prečišćavanje vodonika, kao i primene u gorivnim ćelijama.

Posebno interesovanje izazvale su teme vezane za industrijsku primenu vodonične energije, a predstavljena je i prva vodonična stanica za punjenje u Srbiji.
Skup je organizovan u okviru bilateralnog projekta "Razvoj materijala za skladištenje vodonika visokog entropijskog sastava za statičku kompresiju", koji sprovode Centar izvrsnosti za vodonik i obnovljive izvore energije - CONVINCE iz Instituta za nuklearne nauke "Vinča" i Fakultet hemijskog inženjerstva i tehnologije Univerziteta Si'an Đaotong (Xi’an Jiaotong University).
Projektom sa srpske strane rukovodi dr Jasmina Grbović Novaković, dok kineski tim predvodi dr Fusheng Yang.
(Telegraf.rs)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.