Metali retke zemlje - poslednji adut najvećeg rata današnjice
Zvanični Peking poseduje još jedno ekonomsko oružje u eskalirajućem trgovinskom sporu protiv Vašingtona, a to je potencijalni embargo na metale retke zemlje koji se koriste u proizvodnji gotovo svega, od uređaja visoke tehnologije do borbenih aviona, piše Raša tudej.
Predsednik Kine Si Ðinping je ranije ove nedelje obavio rutinsku posetu jednom kineskom pogonu za metale retke zemlje, u uslovima rastućih tenzija između dve zemlje i ubrzo pošto su se SAD obrušile na kinesku tehnološku kompaniju Huavej.
Mada o tome nije objavljeno zvanično saopštenje Pekinga, ta poseta je izazvala bojazan da je Kina spremna da koristi te materijale, a posebno zabranu njihovog izvoza, u sporu protiv SAD, ocenjuje RT.
- Metali retke zemlje su zaista još jedan način na koji Kina može da uzvrati - kaže za RT nezavisni politički analitičar Alesandro Bruno.
- Ona bi mogla da uvede velika ograničenja na metale retke zemlje koji su neophodni za izradu svih vrsta elektronske opreme, posebno telefona. To je prilična pretnja jer Zapad nema sopstvenu ponudu - pojasnio je on.
Ne iznenađuje stoga što ti minerali nisu stavljeni na američku listu kineskih proizvoda vrednih 200 milijardi dolara koji se suočavaju sa većim uvoznim tarifama, ocenjuje RT.
Neposredno nakon što su kineski i drugi mediji izvestili da Peking razmatra ovakav embargo, akcije rudnika metala retke zemlje su snažno uzletele.
Prema Global Tajmsu, sektor metala retke zemlje skočio je za 8,5 posto u utorak, dok je kompanija "China Rare Earth Holdings" bila rekorder sa rastom cene akcija od 108 posto.
Strateški značaj elemenata retke zemlje teško da je precenjen. Koristimo ih svaki dan, a da toga često i nismo svesni. Koriste se u izradi pametnih telefona i laptopova do hibridnih ili električnih vozila. Metali retke zemlje se takođe koriste u savremenom naoružanju, na primer u proizvodnji sistema za navođenje raketa i borbenih aviona.
Američka industrija bi, ocenjuje RT, sigurno pretrpela bolan udarac ako bi Kina smanjila ponudu. SAD su 1990. godine bile najvecći proizvođac metala retke zemlje, ali im je Kina odavno preotela tu krunu.
Peking je 2018. godine proizveo 120.000 tona tih materijala, što je povećanje od 15.000 tona u odnosu na godinu ranije, dok je u SAD ukupno proizvedeno samo 15.000 tona, piše RT.
VIDEO: Predstavljamo vam naš novi projekat - Telegraf Biznis
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.