Ovako zaista izgledaju rafovi u kosovskim prodavnicama: Slatkiši nemački, plazme i jafe nema!
Teška godina je iza 1.200 meštana varošice koja se nalazi na Šar planini. Ovi uporni ljudi, koji žive u Štrpcu, nisu napustili svoja ognjišta i pored toga što im je svakim danom otežano normalno funkcionisanje. Svi se vrlo dobro sećaju tog 22. novembra 2018. godine, kada je Vlada Кosova povećala porez na proizvode iz Srbije i BiH za čak deset puta i kada su ih u lokalnim prodavnicama dočekale šok cene.
Za 365 dana na rafovima su se proredili srpski proizvodi, a primat su uzeli makedonsko mleko i nemački slatkiši.
- Srpska plazma, smoki, jafa keks ne mogu se više naći u prodavnicama, samo kod nekih preprodavaca, po naravno dosta skupljim cenama. Snalazimo se kako moramo i jedemo ono što imamo - keže jedan Štrpčanin.
Zvonko Mihajlović, prethodni predsednik opštine, kaže da u Štrpce sada roba stiže uglavnom iz Makedonije i da svako ko dolazi iz ove države može da prenese robu u vrednosti 170 evra.
- I Albanci dovoze robu u naše bakalnice, i oni su jednostavno primorani na neku vrstu saradnje. U naš, srpski Dom zdravlja u Štrpcu, kojeg finansira Vlada Srbije, dolaze brojni pacijenti albanske nacionalnosti, jer imaju više poverenja u naše nego u njihove lekare - rekao je Zvonko za RINU.
Izuzetno teška situacija nastupila je za lokalne stočare. Igor Jočinac koji drži farmu svinja kaže da ukoliko se takse uskoro ne ukinu na svoju frimu može staviti katanac.
- Hrana za svinje, koncentrat poskupeo je čak 90 posto, a prodajna cena mesta ostala je ista, tako da više ne možemo da se poklopimo ni sa troškovima ulaganja, a ne da razmišljamo o nekoj zaradi. Sačekaćemo još neko vreme da vidimo da li će doći do neke promene, ako se ništa ne desi zatvorićemo firmu - kaže Jočinac.
Štrpce je od Uroševca udaljeno 30, Prištine 61, Prizrena 34 i Skoplja 61 kilometar, a prehrambena roba do kupaca, kako kažu metani stiže i “alternativnim putevima".
Video: Parodija o najtraženijem srpskom proizvodu u Prištini
(Telegraf Biznis/RINA)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
V
Sramota za drzavu. Drzavna mlekara priznala Kosovo. Bimilk je u vlasnistvu Imleka zalosno.
Podelite komentar
MZ
Kako ce zivet onda bez smokija
Podelite komentar
misa
Pa da nemacki proizvodi a mi očekujemo od zapada da nam posreduje u skidanju taksi verovatno su i umesani za uvodjenje taksi
Podelite komentar