Sve o novim ekološkim taksama: "Može biti malo preduzeće, a veliki zagađivač"
Ekološku taksu plaćaće privreda, a ne građani kako je bilo najavljeno u jednom trenutku, odnosno predviđeno Uredbom o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje negativno utiču na životnu sredinu.
Uredba je menjana za preduzeća i kompanije, odnosno da bi, kako je najavljeno, ona plaćala na način koji je transparentniji i da to ne bi bio parafiskalni namet za privredu koja posluje u Srbiji.
Na osnovu toga, svi privredni subjekti, u skladu sa svojom delatnošću, podeljeni su u tri grupe aktivnosti prema tome kako utiču na zagađenje životne sredine na one koji imaju veliki, srednji i mali uticaj na prirodu.
Najveći zagađivači, odnosno velika pravna lica, plaćaće maksimalnu naknadu od dva miliona dinara godišnje. Srednja milion, a mala i mikro 500.000 dinara. Najmanje firme platiće samo 5.000 dinara.
- Metodologija se usaglašava sa Agencijom za privredne registre. Vrlo je važno da kompanija opredeli pretežnu delatnost. Da se zna koliko utiče na životnu sredinu - rekao je za Telegraf Biznis Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije.
Kako objašnjava, postoje situacije kada malo preduzeće zapravo ima veliki uticaj na životnu sredinu.
- Važno je kako će kompanije sada postupati i trebalo bi na ceo proces da gledaju kao na deo svoje proizvodnje - kaže Mitrović.
Potrebno je stimulisati one koji nemaju industrijsku otpad da plaćaju taksu, a sa druge strane, nikako da bude paušalno oporezivanje.
- Privredna komora insistira da se u svakom slučaju primenjuje princip: "Plati koliko zagađuješ" - rekao nam je Mitrović.
Neke delatnosti, a pre svega u sferi poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, te prerađivačke industrije, spadaju među one koje imaju i veliki negativan uticaj na životnu okolinu, ali i srednje negativan uticaj.
Dosta je delatnosti koje imaju mali negativan uticaj na životnu sredinu, a među njima su i stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti, poslovanje nekretninama, finansijske delatnosti i delatnost osiguranja, informisanje i komunikacije...
Iznos ekološke takse koju će preduzeća plaćati ne može biti viši od 0,4 procenata godišnjeg prihoda obveznika u prethodnoj godini, a ako se delatnost obavlja na teritoriji više lokalnih samouprava, naknada će biti podeljena njihovim brojem.
(Telegraf Biznis/V.B.)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mika
Prebaciće oni trošak na građane.
Podelite komentar
Mile jna
Evo kod nas, u Arilju, svi se greju na krpe! 300 din džak! Taksa ima da nam pomogne!
Podelite komentar
.
Da a na zapadu nista novo.Opet udar na mala preduzeca,pa sta se cudite sto nam je sve vise istih iz dana u dan sve manji?Svaka razvijena zemlja zivi od malih i srednjih preduzeca smo kod nas su na rubu egzistencije.Sve je manje zanatskih radnji,u Beogradu samo jedan bombodzija ima,malih samoposluga skoro i da nema otvaramo kojekkave ideje koje se raspadaju po svim savovima,lidlove itd itd.Al da ipak mi kao jako razvijena zemlja garant smo bas velika steta po planetu zemlju i okolinu.Ne mozemo svoje dvoriste ocistimo ni reke,al vazno da zapad slusamo.Samo se nalaze nacini kako da se izvuku nove kazne a za javnost je prica "ulaganje u ista preduzeca". Sto bi rekao Soic,plovi bela ladjo :))
Podelite komentar