• 5

Reakcije nemačkih medija povodom sankcija SAD-a zbog Severnog toka 2

Zvanični Berlin kritikuje, ali su mediji podeljeni

  • 5

Nemačke vlasti kritikuju odluku SAD da uvedu sankcije svima koji grade rusko-nemački gasovod Severni tok 2. Mišljenja nemačkih medija o ovom problemu su podeljena.

Potpisom američkog predsednika Donalda Trampa odmah je stupio na snagu Zakon za zaštitu evropske energetske bezbednosti. Iza ovog zakona kriju se drakonske sanckije protiv svih investitora i firmi koje učestvuju u gradnji Severnog toka 2, gasovoda koji povezuje direktno Rusiju kao ključnog proizvođača i Nemačku kao najvećeg kupca.

Turski tok Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

-Mi smo protiv eksteritorijalnih sankcija - i to ne tek od jučerašnje odluke-, rekla je kancelarka Angela Merkel, misleći na sankcije kakve praktikuju SAD protiv svih bilo gde na svetu. -Ne vidim drugu mogućnost osim da vodimo razgovore, jer mi ne odobravamo takvu praksu-, dodala je. Nemačka za sada neće uvoditi kontramere.

-Evropska unija i Nemačka za Trampa očito nisu nikakvi partneri već vazali dužni da ga slušaju-, rekao je Rolf Micenih, šef poslaničke grupe vladajućih nemačkih Socijaldemokrata, i dodao: -Nećemo pokleknuti pred ovim ucenjivačkim metodama-.

Američka i ruska zastava, Amerika, SAD, Rusija Foto: pixabay.com

Argumenti SAD-a povodom ovog poteza fokusiraju se na to da Nemačka ovim gasovodom postaje još više zavisna od Rusije koja bi mogla da iskoristi isporuke energenata kao sredstvo pritiska za svoje političke ciljeve. -Ipak, SAD i same proizvode više gasa nego ranije, pa bi volele da taj gas prodaju u Evropi. Dakle, radi se o geopolitici i mnogo para-, zaključuje nemački list Zidojče cajtung.

-Stvari se moraju nazvati pravim imenom: američke sankcije protiv Severnog toka 2 nisu ništa drugo do čista ucena. Donald Tramp hoće da Evropi prodaje ''prekrasni'' gas dobijen frakingom. Ruska konkurencija mu je trn u oku. O tome se radi i ni o čemu drugom-, piše u komentaru Redakcijske mreže Nemačke, čije tekstove preuzima veliki broj listova.

-Ali Severni tok 2 ne povećava zavisnost Nemačke od Moskve. Jer, Rusija je upućena na prihode od prodaje gasa. Nije bez razloga još Sovjetski Savez bio pouzdani isporučilac gasa u svako doba, čak i usred Hladnog rata- dodaje se u komentarima ove mreže.

Drugačiji ton vlada u komentarima u Frankfurter algemajne cajtunga. -Treba da podstakne na razmišljanje da u Vašingtonu u ovoj stvari - uprkos zatrovanoj političkoj atmosferi - vlada nadpartijski konsenzus kao u malo kojem drugom polju politike. Još tokom mandata Baraka Obame iznošene su masovne kritike na račun Severnog toka 2-.

Gasovod Rusija Foto: Tanjug/AP

Jedan od argumenata kaže da ovim gasovodom, kao i Turskim tokom, Rusija pokušava da ostavi Ukrajinu bez ikakvih prihoda od tranzita gasa. Trenutno Kijev zarađuje oko 3 milijarde evra godišnje od tranzita ruskog gasa, ali ugovor dve praktično zaraćene zemlje ističe krajem godine. No, pre par dana su se Moskva i Kijev dogovorili o nastavku saradnje.

Da je Nemačka "potcenila“ politički značaj projekta sada kaže i Peter Bajer, koordinator nemačke vlade za transatlantske odnose. -Naši evropski partneri su u vrlo ranoj fazi izneli kritike na istočni gasovod. Predugo to nismo uzimali za ozbiljno-, rekao je on.

Ričard Grenel, američki ambasador u Nemačkoj, izjavio je za nedeljno izdanje tabloida Bild da su sankcije -vrlo proevropska odluka-. Kaže, mnoge evropske zemlje su molile Ameriku da reaguje jer se narušava energetska nezavisnost Evrope. -Petnaest evropskih zemalja, Evropska komisija i Evropski parlament su svi imali sumnje u ovaj projekat-, dodao je Grenel.

Ipak, ruski predsednik Vladimir Putin je na konferenciji za novinare u četvrtak rekao da će Rusija odgovoriti Americi recipročno, i dodao da je uveren da će gasovod biti završen. 

Video: Pitanje koje postaje neizbežno: Da li je treći svetski rat na pomolu?

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    23. decembar 2019 | 16:55

    JA UOPSTE NERAZUMEM RUSIJU,KINU,INDIJU ,IRAN I SLOBODNI SVET -ZASTO NE IZBACE DOLAR KAO SREDSTVO PLACANJA U MEDJUNARODNOJ TRGOVINI I TIME BACE AMERE NA KOLENA KAKO NEBI VISE UNISTAVALI SVET I IZIGRAVALI VLADARA 7 MILIJARDI LJUDI!!!

  • Cika Velja

    23. decembar 2019 | 17:00

    Jel sam ja dobro razumeo da je americki predsednik potpisao Zakon o zastiti evropske energetske bezbednosti???

  • Jug

    23. decembar 2019 | 15:13

    Zaigrala mečka i na vaša vrata..nas ucenjujete sto godina pa nikom ništa..okreće se kolo sreće..

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>