Korak bliže ka avio-liniji Beograd-Priština: Potpisano pismo o namerama sa Lufthanzom
Obnova avio-linije Beograd-Priština olakšala bi putovanje i komunikaciju građanima svih nacionalnosti i ucinila bližim Prištinu i Beograd
Delegacija Ministarstva privrede potpisala je danas, u Berlinu, Pismo o namerama sa kompanijom "Lufthanza" o obnovi avio-linije Beograd-Priština.
Time je, nakon dve decenije, učinjen prvi simbolički korak ka ponovnom uspostavljanju vazdušnog saobraćaja između glavnog grada Srbije i najvećeg grada južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija, navodi se u saopštenju Ministarstva privrede.
Obnova avio-linije Beograd-Priština olakšala bi putovanje i komunikaciju građanima svih nacionalnosti i ucinila bližim Prištinu i Beograd.
Istovremeno, ta linija bi značila i hiljade novih putnika na aerodromu u Beogradu, nove korisnike usluga domaće nacionalne avio-kompanije, a nove mogućnosti otvorile bi se i za poslovnu zajednicu, koja bi na ovaj način bila bolje povezana, i sa daleko efikasnijim mogucnostima za promet robe.
Potpisivanjem ovog, isključivo komercijalnog, Pisma o namerama, Srbija pokazuje jasnu opredeljenost za pospešivanje slobode protoka robe, ljudi i kapitala i protivljenje veštački nametnutim barijerama i ograničenjima.
Srbija će o nameri da se obnovi avio-linija izmedu Beograda i Prištine zvanično obavestiti UNMIK i Kfor, koji je u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i Vojno-tehničkim sporazumom iz Kumanova zadužen za kontrolu i koordinaciju u vazdušnom prostoru iznad južne srpske pokrajine.
Da bi došlo do realizacije Pisma o namerama biće potrebno da se u narednom periodu sa Kforom postignu odgovarajući tehnički sporazumi koji se odnose na uobičajene procedure za odvijanje avio-saobraćaja, u skladu sa važećim domaćim propisima i Rezolucijom 1244 SB UN.
Da bi let između Beograda i Prištine zaista zaživeo, neophodno je da Vlada Privremenih institucija samouprave u Prištini bez odlaganja ukine anticivilizacijske takse od 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH, da počne da sprovodi brojne preuzete obaveze i da se vrati za sto u dijalogu pod pokroviteljstvom EU.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Đoks
Uaaaaaaaaa...
Podelite komentar
Čiča
Ma ni muva nesme da preleti, bre.
Podelite komentar