U februaru oborene cene hrane: Poskupeli samo šećer i mleko
U februaru su najviše potonule cene biljnih ulja, za čak 10,3 procenta u odnosu na januar, predvođene padom cena palminog ulja
Svetske cene hrane skliznule su u februaru okončavši četvoromesečni uzastopni rast, pri čemu je širenje korona virusa uticalo na smanjenje tražnje za nekim proizvodima, saopštila je danas Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO).
FAO indeks cena hrane, koji meri mesečne promene vrednosti korpe prehrambenih proizvoda, uključujući žitarice, ulje, mlečne proizvode, meso i šećer, iznosio je prošlog meseca prosečno 180,5 poena, što je pad od 1 odsto u odnosu na januar, prenosi Rojters.
Ova organizacija je takođe blago povećala svoju prognozu proizvodnje žitarica, predviđajući rod u ukupnom iznosu od oko 2,72 milijarde tona u 2019. godini sa prethodno projektovanih 2,71 milijardu tona. Prema novoj proceni, rod će biti za oko 2,3 odsto veći nego 2018. godine.
Kada je reč o pšenici, FAO preliminarna prognoza za rod 2020. godine iznosi 763 miliona tona, što je skoro nepromenjeno u odnosu na gotovo rekordan nivo zabeležen 2019.
U februaru su najviše potonule cene biljnih ulja, za čak 10,3 procenta u odnosu na januar, predvođene padom cena palminog ulja.
Žitarice su takođe skliznule za 0,9 procenata, pri čemu su svetske cene svih glavnih žitarica, osim pirinča, bile u padu.
FAO u izveštaju napominje da je širenje korona virusa doprinelo klizanju cena biljnih ulja i žitarica usled strahovanja da će epidemija izazvati usporavanje globalnog rasta.
Korona virus je, takođe, pogodio cene mesa, koje su se u februaru spustile za 2 procenta, jer je opao kineski uvoz.
Cene mleka su, na drugoj strani, porasle za 4,6 odsto, pogurane većim poskupljenjem sira do kojeg je došlo zbog ograničenih isporuka s Novog Zelanda i iz Australije.
Cena šećera je skočila za 4,5 odsto prošlog meseca, dostigavši najviši nivo od maja 2017. godine, uglavnom usled predviđene manje proizvodnje u Indiji i dugotrajne suše na Tajlandu - zemljama koje su dva velika proizvođača šećera.
Video: Nutricionistkinja Ana Petrović o modernim supernamirnicama
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Jevremović: Ove godine na raspolaganju imamo 9.300 sadnica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Za koga su ove price, pa narod valjda ide u radnju, i vidi da je sve poskupelo...
Podelite komentar
A nema inflacije
Nije tacno. Poskupeo hleb,brasno,sir,kackavalj,suhomesnato
Podelite komentar
Zex
Poskupeli samo secer i mleko? Uvek poskupljuje samo ono sto narod mora da jede...More svaki dan je sve skuplje i skuplje, cini mi se da ce nas vise biti gladnih i zednih, golih i bosih....Sve ide ka tome. Oni sto imaju, ne veruju onima sto nemaju i tacno se vidi po nacinu kupovine u marketima. Skoro sam imao priliku da vidim, bracni par ispred mene,a ispred njih jedna sredovecna zena. Kupila samo malu salamu i hleb. Zena ovog coveka ispred se podsmeva, ja od sramote ne bih ni dosla, a muz joj raspali samarcinu pa se zacrvenela kao babura. Ne znam, ali sam ga podrzao. Sve je skupo, neko je jedva odvojio za salamu i hleb.
Podelite komentar