Bitka za tržišni udeo se nastavlja, tenzija raste, a cene nafte se danas oporavljaju
Cene nafte skočile su danas za oko 10 odsto nakon drastičnog pada prethodnog dana, najvećeg u gotovo tri decenije, zato što investitori očekuju potencijalne državne ekonomske podsticaje i zato što Rusija signalizirala da su razgovori s OPEK-om i dalje mogući.
Cena fjučersa severnomorske nafte "brent" porasla je za 3,36 dolara (skoro 10 procenata), na 37,72 dolara za barel na prepodnevnom trgovanju, a u jednom trenutku je dotakla čak nivo od 37,75 dolara po barelu, izveštava Rojters.
Američka WTI nafta je ojačala za 3,14 dolara, takođe za oko 10 odsto, na 34,27 dolara po barelu, nakon što je prethodno zabeležila cenovni maksimum od 34,42 dolara.
Cene oba tipa nafte su se u ponedeljak sunovratile za 25 procenata, spustivši se na najniže nivoe od februara 2016. To je istovremeno bio njihov najveći jednodnevni procentualni pad od 17. januara 1991, odnosno od prvog Zalivskog rata.
Obim trgovanja za mesec unapred, i "brentom" i WTI naftom, beleži rekordne rezultate nakon što se u petak raspala trogodišnja koalicija između Saudijske Arabije, Rusije i drugih velikih proizvođača nafte, takozvana grupa OPEK, što je pokrenulo rat s cenama nafte za tržišni udeo.
Izvršni direktor Saudi Aramka, Amin Naser, izjavio je danas da njegova zemlja planira da poveća isporuke na 12,3 miliona barela dnevno u aprilu, a to je znatno iznad sadašnjeg nivoa proizvodnje od 9,7 miliona barela dnevno. Ovo je dodatno pojačalo tenzije u bici za tržišni udeo.
Video: Premijerka Srbije posetila njujoršku berzu
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.