• 2
 ≫ 

"Zapad je reagovao kasno, a onda su zemlje počele da otimaju opremu i brane izvoz. To stvara luzere"

 ≫ 

Nisu se spremili za koronu. Smatrali su da se to dešava samo dalekim zemljama...

  • 2
Raghuram Rajan Raguram Radžan / Foto: Wikimedia/International Monetary Fund

Zapadne privrede nisu shvatile korona virus tako ozbiljno kao one u Aziji, kaže bivši glavni ekonomista MMF-a, Raguram Radžan, za britanske medije.

- Mislim da se na Zapadu reagovalo nešto ležernije, delimično i zato što Zapad nije imao direktno iskustvo s ozbiljnom epidemijom - ocenio je Radžan, u razgovoru za BBC Asia Business Report, a o tome piše portal Novac.hr. On danas predaje finansije na Univerzitetu u Čikagu.

Kaže da u zapadnom delu sveta generalno postoji uverenje da se ovakve stvari dešavaju samo dalekim zemljama, i da kod njih neće biti ništa ozbiljno. O tome najbolje svedoče SAD, ali i Evropa.

- Lako je biti general posle bitke i upirati prstom, ali želim reći da su zemlje istočne Azije, koje su već imale iskustva s pandemijama, odnosno s epidemijama, u startu vrlo ozbiljno reagovale. Radžan, u tom kontekstu, posebno izdvaja Južnu Koreju i Singapur.

Njegov zaključak je i da treba sarađivati i deliti resurse.

- Svaka zemlja će ove godine izgubiti minimalno pet do šest procentnih bodova BDP-a, što kumulativno premašuje vrednost od 2.000 milijardi dolara - navodi ovaj ekonomista iz Indije.

Njegove izjave vremenski su se poklopile s upozorenjem MMF-a da se globalna privreda suočava s najgorom krizom još od Velike depresije 1930.

- Da bi se izvukle iz krize, zemlje moraju da sarađuju i dele resurse, a ne da sprovode mere zaštite - poručuje Radžan, i dodaje: "Gledali smo kako zemlje jedna drugoj otimaju medicinsku opremu, zabranjuju izvoz dragocenih lekova. Takva politika stvara samo gubitnike".

Video: Kon: Kontakti su neprihvatljivi trenutno, idu praznici ali moramo da shvatimo da štitimo život

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mile zver

    12. april 2020 | 09:55

    Ne, za naše hejtere i mrzitelje svega i svačega u svojoj zemlji, samo je Srbija nesposobna da se nosi sa ovom nesrećom. To što se najbogatije zemlje biju za rolnu toalet papira dok su naše prodavnice pune svega za njih nije bitno.

  • 🇷🇸

    12. april 2020 | 10:37

    Svi će oni tražiti hranu od Srbije, posle ovoga, živi bili pa videli.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>