Litre i litre piva odlaze u nepovrat: Pabovi ne rade, a rok upotrebe curi
Pabovi su ovih dana zatvoreni i prazni, pa deluje kao da je korona otela "duh življenja" Britancima, jer su ova mesta za druženje, opuštanje i pivo - simbol Ostrva. I to ne bilo kakvo pivo, već točeno, koje se pravi u enormnim količinama i drži u buradima u objektima širom zemlje.
Tom Stejner, ispred organizacije Campaign for Real Ale za onlajn pretragu pabova, kaže da oko 39.000 britanskih pabova u proseku ima oko 1.800 litara piva u jednom buretu. Uglavnom je reč o kegovima, od kojih svaki sadrži 40-ak litara ovog alkoholnog pića.
Ukratko, reč je o velikim količinama koje propadaju, jer pasterizovano pivo, uključujući lager, može najkasnije da opstane 3 do 4 meseca nakon isporuke. Ejl vrsta piva, i ostale nepasterizovane, imaju znatno kraći rok: od 6 do 9 nedelja. Dakle, Stejner izražava veliko žaljenje što će toliko pivo da propadne, ne može da se proda, a kako stoje stvari - pabovi neće proraditi još neko vreme.
Jedna vlasnica barova u Londonu, kaže da bi moglo da joj propadne točeno pivo u vrednosti od 10.000 funti. Dodaje da bi mogli da prodaju pivo na "uglu", ali da to ne bi bilo društveno odgovorno, jer bi se skupljala masa i onda ne bi bilo adekvatne socijalne distance među ljudima.
Očajni su i ljudi koji rade u pivarama, jer su uložili mnogo ljubavi i napora u pravljenje ovog pića, a sada gledaju kako ono propada. Nasuprot situaciji u pabovima, prodaja alkohola u prodavnicama je porasla za više od 20 odsto prošlog meseca, jer su barovi i restorani zatvoreni od 20. marta.
- Ovo nije najveći problem s kojim se država suočava, ali ljudima nedostaje druženje, ispijanje piva. Odlazak u bioskop, na kafu ili na pivo, jeste nešto što mi Britanci veoma cenimo - kaže Stejner.
Mnoge pivare i distributeri su ponudili da preuzmu nazad burad s pivom, bez naplate, kada se karantin završi, kako bi deo finansijskog tereta skinuli s vlasnika. Neki pabovi prodaju pivo "za poneti", kako bi se sprečilo propadanje i bacanje tolikih količina.
Zanimljivo je da je u SAD vlasnicima barova rečeno da zastarelo pivo ne bacaju kroz kišne rešetke, jer ne samo da je ilegalno, već i štetno za okolinu, ali su neke njihove kolege iz Ujedinjenog Kraljevstva već počele da pribegavaju tome.
Video: Kralj kokaina dobio pivo sa svojim likom i imenom, koštaće 400 dinara
(Telegraf Biznis)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Paja
Barmeni, mora da se preusmerite. Od sada prodajte ''travu'' od kuće. Mora da se plati porez. A pivo izvezite u Srbiju kao donaciju, jer to ništa nije neuobičajeno.
Podelite komentar
Tomas
Svaka pivara u Srbiji ima rešeno upravljanje otpadnim vodama, a tek za Veliku Britaniju se ja ne bih puno brinuo da to nije tako. Pivo će se prosuti u krugu pivare, naplatiće se osiguranje i to je to.
Podelite komentar
нс
Што не поделе народу за 10 динара!
Podelite komentar