Dve decenije posle privatizacije, opet pod skute države? Da li je to zaista rešenje?
Dvadeset godina nakon što su u Italiji privatizovana neka velika javna preduzeća, sada se razgovara o obrnutom procesu, povratu velikih kompanija pod okrilje države, jer velike kompanije poput "Alitalije", železare "Ilva" , najveće u Evropi, ili najnovijeg slučaja "Autostrade", čini se nemaju drugog izgleda za ozdravljenje osim podržavljenja.
Ta ideja ujedinjuje većinu u aktueloj italijanskoj vladi (Pokret Pet Zvezdica i Demokratsku Partiju), kao i partije opozicije, kao sto je Liga.
Razlozi za vraćanje pod javnu kontrolu velikih preduzeća su različiti, podseća "Radio Kopar" .
Tako su to u slučaju železare o višegodišnji uzaludni napori da se komanija izvuče iz dugova koji su se gomilali, "Alitalija", nacionalna avio kompanija jer se pokazala nekonkurentnom na svetskom tržištu.
Kada je reč o bankama, koje je nakon bankrota morala da spasava država poput velike i važne, banke "Monte Dei Paski di Siena", podržavljenje je bio način da se povrati poverenje klijenata i građana.
Motivi za de-privatizaciju je po oceni medija, namera politike da se preduzeća i kompanije od vitalnog interesa, kao sto je slučaj sa telekomunikacijama, stave pod kontrolu države.
- Čini se da je proteklih dvadeset godina služilo da nam pokažze nesposobnost italijanskog kapitalizma da upravlja firmama efikasno, uz dobit i poštovanje građana - piše u komentaru portala Radio Kopra.
Ono što zabrinjava, zaključuje se, je što nema plana niti kriterijuma kako upravljati sektorima koji su od strateške važnosti za zemlju".
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.