Zlato izgubilo sjaj, u poslednjih 11 godina nije bilo ovako

  • 1
zlato Foto: Pixabay

Zlato je izgubilo sjaj za investitore i centralne banke u trećem kvartalu, saopštio je Svetski savet za zlato u svom najnovijem izveštaju, dok je pandemija koronavirusa gurala interesovanje za taj plemeniti metal.

Potražnja za zaltom pala je na 892,3 tone u periodu jul-septembar. To je najniži kvartalni nivo od 2009. godine, navodi se u izveštaju.

U međuvremenu, centralne banke, pa i naša, počele su da pune svoje zalihe zlata dok vlade pokušavaju da ublaže uticaj virusa. Neto prodaja, koju su uglavnom vodili Uzbekistan i Turska, iznosila je 12 tona tokom trećeg kvartala, što je prvi takav potez od 2010. godine, prema VGC. Očekuje se da će banke i dalje nastaviti da kupuju zlato pre kraja godine, ali sporijim tempom nego 2018. i 2019. godine.

- Pandemija je povećala nesigurnost, motivišući mnoge investitore - uključujući centralne banke - da traže sredstva koja će diverzifikovati i zaštititi vrednost njihovih portfelja u vreme krize - kaže se u izveštaju. Prema vodećem analitičaru, prodaja je dolazila od banaka koje su pokušavale da iskoriste visoku cenu zlata.

Tako, u avgustu su zlatne poluge dostigle istorijski maksimum od preko 2.075 dolara za uncu. Naknadno je skliznulo na trenutni nivo ispod 1.900 dolara po unci.

Potražnja za investicijama u poluge i kovanice skočila je za skoro 50 procenata na godišnjem nivou, na 222 tone u trećem kvartalu. Još jedan instrument ulaganja, fondovi na zlatu (ETF), takođe su zabeležili kvartalni priliv.

Video: Hrvatska nema ni grama a Srbija je krcata metalom zbog koga se i dalje vode bitke

(Telegraf Biznis)

Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • anonimus

    2. novembar 2020 | 12:25

    Otkup zlata i otkup bitcoina sve vise raste i tek ce, a cena ce im rasti sve vise.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>