Ako započinjete biznis, možete računati na do 40% bespovratnih sredstava: Ovo su delatnosti u fokusu
Programi finansijske podrške države malim i srednjim preduzećima, čija realizacija bi trebalo da krene krajem februara, obezbeđuju se po veoma povoljnim uslovima jer se deo novca dobija bespovratno, a deo sa malim kamatama.
Za početnike u biznisu, recimo, Ministarstvo privrede daje bespovratnih 30 do 40 odsto sredstava, zavisno od stepena razvijenosti sredine u kojoj rade.
Na primeru to izgleda ovako: ako je za započinjanje posla preduzetniku neophodno milion dinara i po razvijenosti kraja spada u kategoriju koja dobija 30 odsto pomoći, od države će dobiti bespovratnih 300.000 dinara, a od Fonda za razvoj 700.000 dinara.
Za tri programa u kojima kredite daje Fond za razvoj, a reč je o pomoći početnicima, podsticanju preduzetništva, ženama i omladini, kamatna stopa je jedan odsto godišnje, kada je sredstvo obezbeđenja garancija banke, a dva odsto za ostala sredstva obezbeđenja, uz primenu valutne klauzule.
Kada je reč o roku vraćanja kredita za ova tri programa, u Ministarstvu privrede je rečeno da on zavisi od zahteva samog klijenta i njegovog boniteta.
"Rok može da bude do pet godina i tada je grejs period do godinu dana za programe za žene, mlade i početnike u biznisu, odnosno do 10 godina, za preduzetnike do osam, uz godinu dana grejs perioda za razvojni program“, kažu u ministarstvu.
Kod četvrtog programa podrške za nabavku opreme, koji se realizuje sa poslovnim bankama i lizing kućama, rok otplate kredita biće od godinu i po do pet godina, dok će se kamatne stope razlikovati kod svake banke ili lizing kompanije.
Maksimalni iznos kamatnih stopa banaka biće dostupan na sajtu ministarstva i to, kako kažu, nakon izbora banaka i lizing kuća. Izbor se radi na osnovu toga koje banke ponude najpovoljnije kamatne stope.
S obzirom na takav način odabira banaka, očekuje se da će kamatne stope i za ovaj program biti povoljne, a firme će moći da biraju između dinarskih i kredita indeksiranih u evrima.
Za svaki pojedinačni program je precizno definisano koje delatnosti mogu da računaju na pomoć, a generalno se može zaključiti da su razvojni i program nabavke opreme, koji su namenjeni zrelijim firmama starijim od dve godine, usmereni pre svega ka proizvodnim preduzećima, građevinskim firmama i firmama koje se bave računarskim programiranjem, visokotehnološkim uslugama i reciklažom.
Programi za mlade, žene i početnike u biznisu su, osim za ove delatnosti, otvoreni i za širu paletu uslužnih delatnosti, s tim da se ni kroz ove programe neće pomagati trgovinska delatnost i primarna poljoprivredna proizvodnja.
Iz ministarstva navode i da su programi podjednako otvoreni za preduzetnike i privredna društva, a na programe namenjene za zrelije firme - mogu da se jave i zadruge. Kako bi se olakšao proces pripreme konkursne dokumentacije, Ministarstvo privrede finansira i besplatnu pomoć za sve zainteresovane subjekte, koja se realizuje preko 17 regionalnih razvojnih agencija.
Stručnu pomoć preduzetnici mogu potražiti i u Privrednoj komori Srbije. Sve važne informacije o ovim, ali i drugim programima podrške preduzetnicima u Srbiji, uključujući i kontakt osobe zadužene za davanje više informacija o svakom programu, dostupne su na sajtu preduzetnistvo.gov.rs, najkasnije do objavljivanja javnog poziva.
Video: Golub od milion evra: Evo kako zaboravljeni hobi i u Srbiji može da donese mnogo para
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ns
A za garanciju banke vam treba na racunu iznos od milion i to znaci da vam kredit ne treba
Podelite komentar
savetnik
Sto ne napisete da va ovi iz fonda uzmu 200000 ovih nepovratnih sredstava da bi vam namestili da dobijete sredstva,samo tako necete biti odbijeni!Prijatan dan zelim
Podelite komentar
M-78
Koja budala ce da zapocinje biznis kad pljuste zatvaranja i otkazi svakim danom sve vise i vise....
Podelite komentar