Dualne studije od jeseni na fakultetima, inženjerstvo i dizajn među prvima
Na fakultetima u Srbiji uskoro će biti u ponudi dualni studijski programi, a odevno inženjerstvo i dizajn među prvima su koji će biti razvijeni u saradnji poslodavaca i Fakulteta tehničkih nauka u Čačku, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).
Po dualnim studijama studenti će učiti teoriju u amfiteatrima i učionicama, a veštine i praksu sticati u kompanijama, u realnom radnom okruženju kod potencijalnog poslodavca, navedeno je u saopštenju.
Cilj uvođenja dualnog obrazovanja jeste da fakulteti pored vrhunskih teorijskih znanja svojim studentima ponude praktične kompetencije koje se stiču kroz rad u kompanijama, objašnjava dekan Mašinskog fakulteta u Beogradu Radivoje Mitrović.
Ističe da fakultet vrlo pažljivo prati potrebe privrede i da je spreman da, u kratkom roku, postojeće studijske programe prilagodi dualnom modelu studija.
Iz PKS podsećaju da Mašinski fakultet u ponudi već ima novi master studijski program Industrija 4.0, te da je jedan od koncipiranih prema smernicama dualnog obrazovanja.
Rešenje problema nedostatka inženjera koji je prisutan i u mnogo razvijenijim ekonomijama od naše, profesor Mitrović vidi u privlačenju stranih kompanija da, osim proizvodnih, u Srbiju prebace i razvojne kapacitete, preneto je u saopštenju.
Osnovni preduslov je unapređenje kvaliteta obrazovanja inženjera, što dualne studije i omogućavaju. Privreda ukazuje na višestruke benefite dualnih studija u odnosu na klasična predavanja i vežbe na fakultetima.
- Prednosti su velike, jer se studenti u toku studiranja pripremaju za posao u struci, a kompanije dobijaju spremne i obučene kandidate. Nedavno smo otvorili i fabriku u Novom Sadu, u kojoj se proizvodi napredna elektronika za auto industriju, pa su potrebe za uključivanje u dualne studijske programe još veće, posebno vezano za SMT tehnologiju, testiranje, optiku, elektroniku i mašinstvo - ističe generalni direktor kompanije Continental Automotiv Srbija Saša Ćoringa.
Kompanija na globalnom nivou već ima takvu praksu i odlične rezultate u Nemačkoj i Rumuniji.
- Continental Automotiv Srbija je vrlo zainteresovana da se uključi u dualne studijske programe i otvoreni smo za saradnju sa svim resorsnim institucijama i obrazovnim ustanovama. Imamo lepo iskustvo sa našim programom praksi gde je više od 100 studenata uglavnom Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu prošlo praksu u našem Istraživačko razvojnom centru i po završetku dobilo posao u kompaniji - rekao je Ćoringa.
On je najavio da na Fakultetu tehničkih nauka kompanija uskoro otvara i laboratoriju gde će studenti imati vežbe i praksu.
Prednosti učenja kroz rad su dinamičnost, inovativni pristupi i značajno smanjenje trajanja obuke za posao. Sinergija teorijskog i praktičnog znanja dovodi do stvaranja mladih, energičnih i obrazovnih kadrova koji su potrebni privredi, ocenjuje marketing menadžer u čačanskoj kompaniji Tiffany Production Tamara Karapandžić.
Firma je aktivno uključena u projekat srednjoškolskog dualnog obrazovanja u Čačku i da je logičan sled aktivnosti dualni studijski program, kome će se Tiffany rado pridružiti, kaže rukovodilac Službe za dualno obrazovanje Privredne komore Srbije Ana Stojanović.
- U sektorima koje je tražila privreda omogućeno je školovanje studenata na akademskim i strukovnim studijama prvog i drugog stepena. Zakon o dualnom modelu u visokom obrazovanju, donet septembra 2019. godine usvojio je koncept i dobru praksu već uspostavljenog modela dualnog obrazovanja na srednjoškolskom nivou - ukazuje Stojanović, preneto je u saopštenju.
Takođe, kaže ona, aktivnosti PKS u okviru dualnih studija biće usmerene na povezivanje poslodavaca sa visokoškolskim ustanovama i podršku kompanijama kroz celokupan proces studiranja.
Ističe, da će učenje kroz rad odgovoriti potrebama privrede i studenata, omogućiti brzo zapošljavanje mladih budućih stručnjaka, kao i njihov ostanak u Srbiji.
Uvođenjem dualnih studija poslodavci, koji godinama ukazuju na manjak kadrova, naročito inženjera tekstilne, mašinske, elektro industrije, građevine, IT-a, kao i tehnologa različitih specijalnosti, imaju mogućnost da dođu do mladih ljudi koje će obučiti prema svojim potrebama i da, po završetku studiranja, ostanu da rade u kompaniji, rekla je Stojanović.
Video: Potpisan ugovor o dualnom obrazovanju sa austrijskim kompanijama
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Minja
Koja glupost, kao i u srednjim školama.
Podelite komentar