Od Fajzera do Moderne: U kom smeru se kreću akcije vodećih kompanija u borbi protiv kovida?
Nakon teške 2020. i oko 2,6 miliona smrtnih ishoda od kovida-19, početkom tekuće godine krenula je masovna vakcinacija, a naša zemlja je po tome u samom vrhu, na globalnom planu.
U igri je dosta kompanija koje su prethodnih meseci intenzivno radile na razvijanju, proizvodnji i distribuciji vakcina, a među njima su Sinofarm (Kina), Sputnjik V (Rusija), zatim partneri Fajzer (SAD) i BioNTek (Nemačka), potom Moderna (SAD), AstraZeneka (britansko-švedska vakcina) itd.
Britanski Gardijan je radio detaljniju analizu o tome koliko su sve ove kompanije napredovale u 2020, mada nije uvrstio akcije Sinofarma i Sputnjika u ovaj izveštaj. Prema podacima do kojih su došli, akcije su se značajno menjale u firmi BioNTek, i to za čak 156% u prethodnih 12 meseci.
Kod njegovog partnera Fajzera, ta promena iznosi +1,8 odsto. Trenutno očekivana dobit od prodaje oba diva, u 2021, iznosi 15 milijardi dolara, a ta cifra bi mogla biti dvaput veća, ako bi BioNTek i Fajzer isporučili 2 milijarde doza ove godine.
Moderna proizvodi mRNA vakcinu, i očekuje da zaradi između 18 i 20 milijardi dolara u aktuelnoj godini. Velika Britanija je naručila 17 miliona doza od ove američke kompanije, a EU 310 miliona, i još potencijalnih 150 miliona doza za 2022. godinu. Cena akcija se u poslednjih 12 meseci menjala za +372 procenta.
U američkoj multinacionalnoj firmi Džonson & Džonson cena deonica menjala se +7,7 odsto, a predviđena zarada od prodaje u 2021. iznosi do 10 milijardi dolara. Najviše porudžbina stiglo je iz matičnih Sjedinjenih Država, zatim iz Britanije i Evropske Unije.
Takozvana "oksfordska vakcina", proizvođača AstraZeneka, uglavnom je distribuirana u Britaniju (100 miliona), EU (do 400 miliona), SAD (300 miliona) i Japan (120 miliona). Cena akcije ove kompanije menjala se nagore, za 8,6 odsto, u prethodnih 12 meseci.
Kineska kompanija Sinovak Biotek očekuje zaradu od prodaje u milijardama dolara, ali nema preciznih podataka, ipak, akcije su se menjale u opsegu od -21,6 odsto. Nemačka "CureVac" bi trebalo da u aprilu ove godine objavi poslednje studijske rezultate vezane za svoju mRNA vakcinu. Cena njihove deonice menjala se na +45,5%.
Novavaks je kompanija iz SAD, osnovana 1987. godine. U poslednjih 12 meseci, cene njihovih deonica su se menjale na nivou od 1,128%, a u 2021. predviđaju da će zaraditi "nekoliko milijardi dolara". Vakcinu ove firme uglavnom su poručile Britanija, EU, Kanada i Australija.
Video: Stevanović ispred kovid bolnice u Batajnici: Broj pregleda stalno raste
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Uspela akcija
Veštački virus, polu uspešne vakcine i korumpirani političari, zagarantovan uspeh.
Podelite komentar
mima
u smeru, ko vise da zaradi
Podelite komentar