Teku li kroz Nemačku "med i mleko" ovih dana? Poslovno raspoloženje u padu, posebno u ovim granama
Dok ovih dana Nemačku "trese" afera vezana za maske, dešavaju se i manje optimistične stvari u samom biznisu. Naime, skoro 20% kompanija u zemlji smatra da pandemijska kriza predstavlja pretnju njihovom opstanku.
To je pokazalo najnovije istraživanje IFO instituta o poslovnoj klimi. U novembru je raspoloženje bilo bolje, a onda je počelo da se kvari. Udeo firmi koje osećaju da su egzistencijalno ugrožene porastao je na 18,7 odsto prošlog meseca, što je primetan rast u odnosu na novembarskih 17,6 procenata.
Ipak, situacija je po tom pitanju svakako bila najgora u maju 2020. Tada su firme osećale strah od propadanja posla u 21,8% slučajeva, navodi se dalje u IFO saopštenju.
- Među glavnim privrednim sektorima, maloprodaja prednjači po evaluaciji rizika u februaru, gde je 34,5 posto kompanija izrazilo bojazan da možda neće preživeti, a slede pružaoci usluga sa 26,3 posto - kaže Klaus Vohlrabe, šef u anketnom sektoru instituta iz Minhena.
Sektori koji bi moglo uspešnije da nose s krizom jesu veleprodaja, proizvodnja i građevina. S druge strane, bojazan je posebno izražena u turizmu, sa udelom od 83,7 odsto kompanija koje strahuju zbog neizvesne budućnosti. Sledi hotelijerstvo sa 82,3 odsto, a potom ugostiteljstvo sa 72,3%.
Firme koje se bave oglašavanjem i istraživanjem tržišta, kao i nekretninama - konkretno iznajmljivanjem prostora, takođe nisu naročito optimistične. U odnosu na njih, manje strahuju mašinska industrija (5,6%), elektroindustrija (4,4%), hemijska (3,9%) i automobilska industrija (2,3%).
Video: Mali: Ako firme žele pomoć imaju jedan uslov, da ne otpuste 10 odsto radnika
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić: "Moramo da budemo najbrže rastuća ekonomija u 2025. godini u Evropi"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.