Peh za pehom: Kako je heroj s početka pandemije postao "zlikovac" u svetu vakcina?
Nakon udruživanja sa Univerzitetom Oksford, "AstraZeneca" je za samo devet meseci proizvela sigurnu i efikasnu vakcinu protiv kovida-19.
Ali, niz pogrešnih koraka na tom putu doveo je do oštrih kritika kreatora politike i zdravstvenih zvaničnika, ocrnjujući imidž kompanije koja je važila za "heroja pandemije". Anglo-švedski proizvođač lekova je, greškom, nekim dobrovoljcima dao polovinu doze vakcine tokom kliničkih ispitivanja, a kritikovan je zbog izostavljanja ključnih informacija u javnim saopštenjima.
Američki regulatori doveli su u pitanje tačnost podataka o vakcinama, a velika kašnjenja u proizvodnji u Evropi rezultirala su političkom "olujom" i slomom odnosa sa liderima EU. Belgijski član Evropskog parlamenta, Filip Lamber, rekao je da "AstraZeneca nije direktna kompanija, u koju se može uzdati".
Britansko-švedska farmaceutska i biotehnološka firma nije uspela da isporuči desetine miliona obećanih doza Evropskoj uniji, koja se bori da sprovede programe vakcinacije, i to je navelo blok da uvede ograničenja izvoza, koja su već sprečila najmanje jednu isporuku vakcina u Australiju.
U međuvremenu, američki Nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti izrazio je ranije ove nedelje zabrinutost da je "AstraZeneca" predstavila "zastarelu informaciju" iz ispitivanja o efikasnosti vakcine. Entoni Fauči, vodeći američki epidemiolog i savetnik predsednika Džozefa Bajdena, nazvao je to "neiznuđenom greškom koja koja bi mogla narušiti poverenje u vrlo dobru vakcinu".
"AstraZeneca" je ažurirala svoje podatke danas, izveštavajući da su ispitivanja pokazala da je njena vakcina 76% efikasna u sprečavanju simptoma kovida-19. Ranije ove nedelje, pominjali su efikasnost od 79%. Taj potez predstavlja veliki udarac za kredibilitet kompanije.
- Prave grešku za greškom - navodi Džefri Lazarus, ispred Instituta za globalno zdravlje u Barseloni. Takođe, CNN piše da je "AstraZeneca" ušla u kovid krizu sa vrlo malo iskustva u istraživanju vakcina. Napori su se isplatili, i kompanija je dobila odobrenje za hitnu upotrebu od Ujedinjenog Kraljevstva krajem decembra 2020, a od Evropske unije - mesec dana kasnije.
Gotovo odmah, međutim, počeli su da se pojavljuju problemi. Pre nego što je "AstraZeneca" dobila odobrenje za hitnu upotrebu, suočila se sa pitanjima o podacima iz velikih ispitivanja, predstavljenih u novembru. Dobrovoljci su dobijali različite doze zbog proizvodne greške, i stvorila se zabuna oko stvarne efikasnosti vakcine.
"AstraZeneca" nije pomenula da je greška prouzrokovala neslaganje u doziranju u svojoj početnoj najavi, što je izazvalo zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti. Lazarus kaže da su te greške mogle biti "lako izbegnute". Kompanija je tada rekla da njeni klinički podaci podržavaju efikasnost u starosnoj grupi starijoj od 65 godina.
Ipak, nedostatak vakcina i širenje kovida po Evropi, pokrenuli su i političku krizu u bloku. Lideri EU sastaju se danas, kako bi odlučili hoće li usvojiti predloge Evropske komisije za još oštriju kontrolu izvoza vakcina proizvedenih u bloku, uključujući "AstraZenecu".
Evropske zemlje su izrazile nezadovoljstvo zbog toga što se čini da je Ujedinjeno Kraljevstvo imalo prioritet za isporuku, iako se suočava sa nedostacima, i da su, za razliku od drugih, desetine miliona doza poslate u inostranstvo. Takođe, ove nedelje je otkriveno 29 miliona skrivenih doza AstraZeneke, u fabrici u Italiji.
Ipak, ne mogu da joj spočitavaju da je efikasna posle prve doze.
Video: Čadež: Obezbedili smo 10.000 vakcina i za privrednike iz regiona
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ana
Bila bi super fora da ova vakcina pored svog sra** ispadne najbolja, tipa da najduze stiti . 🤣🤣🤣
Podelite komentar