Daju naftu za vakcine: Jedna od najsiromašnijih zemalja sveta okreće se Rusiji i Kini
Predsednik Venecuele, Nikolas Maduro, rekao je da bi ta zemlja, koja je pod sankcijama, mogla platiti naftom vakcine protiv kovida-19. Vakcine su tamo i više nego potrebe, budući da broj novoobolelih raste, a pojavljuju se i novi sojevi virusa.
- Venecuela ima tankere za naftu, i ima klijente koji kupuju njenu naftu. Izdvojićemo deo naših proizvoda kako bismo osigurali dobijanje pošiljke sa potrebnim vakcinama. Spremni smo da damo naftu za vakcine, ali nikoga nećemo moliti - istakao je na državnoj televiziji, a piše RT.
Prema zvaničnim podacima, u Venecueli je registrovano preko 156.000 slučajeva kovid-19, dok je 1.555 ljudi umrlo od posledica virusa. Maduro je takođe naveo da bi Karakas mogao platiti obezbeđene vakcine kroz COVAX inicijativu - koja obezbeđuje doze za siromašne zemlje - novcem "otetim" od države. Tu misli na prekomorske zamrznute fondove, usled uvođenja sankcija.
Potpredsednica Delsi Rodriges u sredu je izjavila da Venecuela ima oko sedam milijardi dolara na stranim bankarskim računima, koje planira da iskoristi za kupovinu vakcina. Međutim, banke u zemljama koje priznaju opozicionog lidera Huana Guaida, kao lidera te zemlje, odbijaju povlačenje sredstava.
Maduro je ovaj potez nazvao "pokušajem puča" i proglasio je prekid diplomatskih veza sa SAD. Prethodno je Venecuela pokušala da pridobije nazad kontrolu nad rezervama zlata u Banci Engleske, vrednim milijardu dolara. Situacija u Venecueli eskalirala je u januaru 2019. godine.
Tada se bivši predsednik parlamenta, Huan Guaido, proglasio privremenim predsednikom. Dobio je podršku SAD i članica Grupe iz Lime (osim Meksika), Organizacije američkih država i većine zemalja EU. Ali, budući da na prošlim izborima opozicija nije pobedila, većina zapadnih zemalja mu je otkazala podršku.
Ranije ovog meseca, Venecuela je odbila da odobri AstraZeneka vakcinu protiv kovida, zbog izveštaja o neželjenim efektima. Te vakcine su bile izdvojene za ovu zemlju, u skladu sa globalnim planom COVAX-a, ali nisu puštene zbog duga Venecuele prema SZO, navodi AFP.
Zemlja je do sada odobrila rusku vakcinu i kinesku, kompanije Sinofarm. U oktobru je Venecuela postala prva država zapadne hemisfere koja je učestvovala u ispitivanju ruske vakcine. Krajem 2020, Karakas i Moskva potpisali su ugovor o nabavci 10 miliona doza Sputnjika V, i Venecuela je počela da vakciniše njom u februaru.
Video: Brod blokirao Suetski kanal: Ugrožena svetska ekonomija
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.