Prošle godine na poslu stradalo 47 ljudi, trećina u građevini: I ova "epidemija" mora da se zaustavi
Tokom prošle, 2020. godine na radnom mestu smrtno je stradalo 47 osoba, a svaki treći poginuli bio je upošljen u sektoru građevine. Uprkos tome što "epidemija" teških povreda i smrti na radu u našoj zemlji uzima krvavi danak, neki poslodavci i radnici i dalje nisu svesni da moraju da se poštuju propisane "mere".
Jer, prizori ljudi koji se veru po skelama i krovovima zgrada bez šlemova, samo su slika i prilika naše svesti o ovom problemu.
- Prošle godine izvršen je 31 inspekcijski nadzor povodom smrtnih povreda na radu i 12 inspekcijskih nadzora povodom teških povreda na radu sa smrtnim ishodom, odnosno 43 lica su izgubila život usled smrtnih i teških povreda na radu sa smrtnim ishodom. Takođe, još 4 lica su smrtno stradala u okviru kolektivnih povreda na radu - kazali su nam u Ministarstvu rada.
Ipak, inspekcija rada je prošle godine imala manje nadzora u slučajima nesreća, verovatno usled smanjenog obima posla zbog korona krize imala manje posla. Manji je i broj poginulih u odnosu na 2019. godinu, kada su zabeležena 54 smrtna slučaja.
- U 2020. godini broj inspekcijskih nadzora povodom smrtnih i teških povreda na radu je smanjen za 12% u odnosu na 2019. godinu, kada su izvršena 33 nadzora povodom smrtnih povreda na radu i 16 inspekcijskih nadzora povodom teških povreda na radu sa smrtnim ishodom, odnosno kada je 49 lica izgubilo život usled smrtnih i teških povreda na radu sa smrtnim ishodom. Takođe, u 2019. godini je još 5 lica smrtno stradala u okviru kolektivnih povreda na radu - kazali su nam u Ministarstvu.
Gradilišta su i dalje najopasnija mesta za rad, a propusti u oblasti bezbednosti na radu su evidentni.
Od ukupnog broja smrtno stradalih, 33 posto je u građevinarstvu, a 19 posto u industriji. Nije zanemarljiva ni poljoprivreda sa 16 posto, koliko iznosi i udeo smrtno stradalih u saobraćaju i skladištenju.
- Analizom uzroka i okolnosti zbog kojih je došlo do povreda na radu, utvrđeno je da su najčešći uzroci povređivanja nebezbedan rad na visini i na nepropisno montiranim skelama, nekorišćenje propisanih sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu prvenstveno rad bez zaštitnog šlema i zaštitnog opasača, rad u nepropisno obezbeđenim iskopima, nepropisan rad sa opremom za rad, neosposobljenost angažovanih na radu za bezbedan rad, nepotpuno sprovođenje mera bezbednosti i zdravlja na radu na mestima rada, angažovanje znatnog broja lica koja rade na "crno" - objašnjavaju u Ministarstvu.
Ako se uzmu u obzir sve specifičnosti i opasnosti vezane za izvođenje radova i tehnološki proces proizvodnje, kao i primena mera za bezbedan i zdrav rad zaposlenih i broj povreda na radu, građevinarstvo i industrija spadaju u najrizičnije delatnosti, dodaju u Ministarstvu.
Iako je, kao što je već napomenuto, broj inspekcijskih nadzora u slučajima nezgoda smanjen, povećan je ukupan broj kontrola.
- Inspekcija rada je u 2020. godini intezivirala inspekcijske nadzore u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, te je od ukupno 62.475 izvršenih inspekcijskih nadzora u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, izvršeno 31.243 inspekcijskih nadzora u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, za 24% više nego u 2019. godini, kada je izvršeno 25.191 nadzora.
- Inspektori rada na teritoriji cele Republike Srbije vrše inspekcijske nadzore po službenoj dužnosti, po zahtevima stranaka, pojačane vanredne inspekcijske nadzore, a deluju i preventivno. Da bi efekti na sprovođenju mera bezbednosti i zdravlja na radu bili što veći, Inspektorat za rad realizuje i vanredne, pojačane inspekcijske nadzore u određenoj, najčešće visokorizičnoj delatnosti i na određenoj teritoriji, kako u toku redovnog radnog vremena i u dane vikenda, često po principu "rotacije" inspektora - objašnjavaju u Ministarstvu rada.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Www
Najvise stradali u gradjevini a nemaju benificiran radni staz, a setaci ulicom u uniformi idu sa 50g zivota u penziju a gradjevinac u 65oj godini na skelu.
Podelite komentar
DDF
Kada bude isti zakon i odnos radnika u privatnom sektoru,kao prema radniku u drzavnom sektoru,sigurno se nece desavati nesrece sa smrtnim slucajevima...vecina vlasnika privatnih firmi je nemarna prema svojim radnicama,drzvava prva i mi sami smo im dozvolili da se ponasaju na takav nacin
Podelite komentar
Preduzetnik
A jel neki od poslodavaca mozda odgovarao za smrt radnika na poslu ? Na zapadu je za poslodavca daleko bolje da on nastrada nego da mu radnik na poslu izgubi zivot, gledano na posledice koje ga ocekuju nakon toga pa do kraja zivota.
Podelite komentar