"Potpisaćemo sporazum sa Britanijom: Cene naše radnike, tamo naširoko izvozimo džemove, maline..."
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija, Tatjana Matić, kaže da je cilj sporazuma sa Velikom Britanijom, koji uključuje i trgovinske odnose, da se zadrže svi benefiti koji su postojali i pre izlaska te zemlje iz Evropske unije.
Matićeva je rekla da će sporazum sa Velikom Britanijom biti potpisan, kako je i najavio ministar turizma te zemlje. Na pitanje zašto se kasni sa potpisivanjem, ministarka je podsetila da su i pregovori Britanije i EU dugo trajali.
- Jednostavno su takav pregovarač, postavaljaju uslove na dominantan način, to su tipski sporazumi koje su želeli sa svima da potpišu, mi smo želeli da odvojimo trgovinski i deo o saradnji, a oni su želeli sveobuhvatni sporazum. Našli smo kompromis koji je uvek najbolje rešenje - napominje Matić.
Ministarka je ukazala na to da se Srbija, nakon izlaska Britanije iz EU, našla u poziciji u kojoj su počele da važe druge norme i da se primenjuje drugačija administracija. To, napominje, Srbiji nije odgovaralo, jer je kroz trgovinski deo Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u poslednjih deset godina imala izuzetno povoljne uslove o izvozu i uvozu robe.
- Naš cilj kroz novi sporazum je bio da se zadrže svi ti važeći benefiti koji su postojali i da se kroz bilateralni sporazum preferencijali ostvare koji su postojali i da se nastavi obim trgovinske razmene i saradnje koji je bio čitavih deset godina, i doveo do toga da Srbija sa Britanijom ima veliki suficit - navodi ministarka.
Tatjana Matić kaže da je najdominantniji sektor trgovine uslugama, a da je Britanija Srbiji treći partner u svetu (posle SAD i Nemačke) u toj oblasti. "Pre svega IT sektor, telekomunikacije, finansijske usluge, to je ono što je dominantno u ekonomskim odnosima kada je reč o trgovini uslugama".
Ministarka kaže da je iz Srbije dominatan izvoz smrznutog voća i povrća. "Pre svega, maline bez šećera, marmelade, džemovi, uglavnom prehrambeni proizvodi, organski i sa oznakom porekla, to se jako ceni", navela je.
Kada je reč o uvozu robe iz Britanije u Srbiju, ministarka kaže da je dominantan uvoz lekova, automobila, sirovina za proizvodnju guma. "Britanija je 15. po značaju investitor u Srbiji, smatraju da naše tržište ima potencijal u smislu izlaska na treća tržišta, vide mogućnost za dodatna ulaganja, pričali smo i o tome, pre svega, u sferi razvoja telekomunikacione infrastrukture, digitalizacije", napominje Matićeva.
Takođe ističe da Britanci smatraju da "imamo izuzetno dobro edukovanu radnu snagu, visoko kvalifikovanu". Ministarka je rekla da je Srbija i godinu pandemije iskoristila za rast izvoza na nekim tržištima, pre svega u regionu i nekim zemljama EU - Belgiji, Danskoj, Finskoj.
- Ukupan izvoz je doživeo pad od 2,6 odsto u zemlje EU, a Unija je imala pad od 9,4 do 11 odsto. Ka našem najvećem spoljnotrgovinskom partneru, Nemačkoj, pad je bio 0,6%, što je dobar rezultat u odnosu na to koliko je godina bila teška - naglašava Tatjana Matić.
Video: Čadež: Obezbedili smo 10.000 vakcina i za privrednike iz regiona
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Oki
Cuj britanci nas cene.....ajde jos malo pa da poverujem, pa za britance mi smo divljaci prljavi ....to je od pamtiveka
Podelite komentar
M.K.
Zato je vazno uloziti što više u Infrastrukturu , puteve itd .. 🇷🇸💫💫
Podelite komentar