• 12
 ≫ 

Puno radno vreme može biti kraće od 40 sati, ali samo za ovoliko: Koliko poznajemo zakon?

 ≫ 

Većina radnika se bavi time da li radi duže od dozvoljenog i da li je to po zakonu, ali se malo ko bavi time koliki je minimum radnih sati u nedelji

  • 12
Traženje posla otkaz posao biznis Foto: Shutterstock

Prema Zakonu o radu, puno radno vreme iznosi 40 časova nedeljno, osim ako samim zakonom nije određeno drugačije. Obično nastane polemika kada se traži radnik za posao od 6 dana sedmično, po osam sati. Kada se sve sabere, to je 48 sati rada, da li je to dozvoljeno?

Zakon kaže da je "na zahtev poslodavca, zaposleni dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran".

Često je u samu platu već "uračunat" prekovremeni rad, a obično oni koji rade šest dana nedeljno, na primer u maloprodaji, rade šest do sedam sati dnevno. To na kraju iznosi od 36 do 42 sata. S druge strane, ono što ljuti mnoge radnike, jeste način na koji domaće firme sastavljaju oglase za posao:

"Nudimo redovnu, stimulativnu zaradu, prijavu od prvog dana, plaćen prekovremeni rad, uslove za napredovanje, prijatno okruženje...". Sve to bi, zapravo, trebalo da se podrazumeva. Plata isplaćena na vreme, naime, spada u odredbe Zakona o radu, te je njeno isticanje nepotrebno.

S druge strane, postoji i minimum radnih sati koji mora da se ispoštuje. Opštim aktom se može utvrditi da puno radno vreme bude kraće od 40 časova nedeljno, ali ne kraće od 36 časova nedeljno. U tom slučaju, radnik ostvaruje sva prava iz radnog odnosa, kao da radi puno vreme.

Nedavno je na jednoj FB stranici osvanuo oglas za posao u kojem se traži kuvarica, za rad u restoranu kuvanih jela, a nudi se početna plata od 50.000 dinara, uz radno vreme od ponedeljka do subote, osam sati dnevno. Takođe se napominje da je reč samo o prvoj smeni.

Razgovor, posao, kolege, studenti, kancelarija Foto: Pixabay

Kada naiđete na ovakve oglase, bilo bi dobro da se raspitate da li je prekovremeni rad (koji u ovom slučaju iznosi osam sati više od predviđenog) uračunat u pomenutu zaradu. Za rad na kasi uglavnom se postavljaju isti uslovi, uz platu manju za 10.000 dinara. To znači da kasirka na ovom radnom mestu dnevno zaradi oko 1.670 dinara neto.

U vreme pandemije, granice radnog vremena su se dodatno "zamaglile", jer se kod većine odomaćio rad od kuće, dok su neke firme uvele sledeće pravilo: deo kolektiva dolazi na posao jedne, a drugi deo - druge nedelje. To znači da zaposleni rade praktično dve nedelje mesečno, po osam sati, što se može oceniti kao "viša sila".

Kakva su vaša iskustva vezana za kraće ili duže radno vreme od predviđenog, koje podrazumeva 40 sati nedeljno? Na primer, u Nemačkoj, neka preduzeća imaju radno vreme od 8 do 17 časova, jer se jedan sat podrazumeva kao vreme za ručak, dakle, nije uključen o osmočasovno dnevno radno vreme.

Video: Ukoliko vam neko podvali falsifikovanu novčanicu, ovako ćete je prepoznati

(Telegraf Biznis)

Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zeljko

    25. april 2021 | 11:14

    Radim kao magacioner u jednoj firmi. Radim od ponedeljka do subode svakoga dana.Slobodan samo nedeljom. Subota mi se placa kao i svaki drugi dan,a prekovremeno 20 % manje nego sto zakon predvidja.Radim za platu od 41.000 dinara.

  • Zm

    25. april 2021 | 16:52

    Radimo u privatnoj firmi, kao i 90% Srbije od ponedeljka do subote, (svaka subota radna)! Znaci samo nedelja slobodna! Ponadali se svi da cemo dobiti bar sledecu slobodnu—1 maj i ponedeljak zbog uskrsa, iako drzava kaze da je 5 dana slobodno, od velikog petka do utorka! Al jokkk, kod nas u firmi je i dalje slobodna samo nedelja! 1 maj na posao, ponedeljak takodje! Mislim da bi drzava trebalo da se pozabavi podhitno sa ovim problemom skoro svih radnika u ovoj zemlji i pocne da kaznjava ove proklete vlasnike privatnog sektora, bar za vreme najvecih praznika— Bozic, Uskrs.. jer bojim se da u drugom slucaju sto bi rekao Dimitrije Pantic: dok ne uzmemo motku i to onu go....uu

  • kasir

    25. april 2021 | 14:24

    Radim na pumpi smene po 12 sati u kojoj firma Nis krade radnike sto za nocni rad sto zato sto ne placa prekovremeno vec izmislili praraspodelu radnog vremena pa tako kradu na satnici. A trazi da dodjes na poso i kad si slobodan da pokosis, ofarbas nesto, okrecis... i nece posle sa ti da slobodan dan a ti ne dodji ako smes. A drzava cuti o tome jer je to normalno u Srbiji.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>