Ako bi bitkoin dostigao ovaj nivo, svet bi imao polovinu kripto milijardera: Koliko je cilj daleko?
Ako bi cena bitkoina dostigla 200.000 dolara, polovina svetskih milijardera bili bi kripto milijarderi, nedavno je primetio izvršni direktor "Coinbase"-a, Brajan Armstrong.
Čak i uz manje procene koje trenutno prevladavaju, ovo kripto bogatstvo ima ogroman potencijal da preoblikuje filantropiju, piše Blumberg.
Inače, vrednost najpopularnijeg kripto novčića oslabila je u poslednje vreme, delimično i zbog najavljenog povećanja poreza na kapitalnu dobit u SAD, te jedan bitkoin sada košta oko 52.600 dolara.
Zbog rasta kripto tržišta, koje trenutno vredi oko 2 biliona dolara (ne samo zahvaljujući bitkoinu, već i etereumu i drugim sličnim valutama), očekuje se relativni pad uticaja dugogodišnjih neprofitnih institucija - i čudnijih, samostalnih projekata.
Bitkoin je sam po sebi čudan, samostalan projekat. Pravi identitet njegovog pronalazača, Satošija Nakamotoa, još uvek nije poznat, ističe Blumberg, a širi bitkoin ekosistem nije u vlasništvu niti pod kontrolom bilo koje kompanije ili institucije.
Od samog početka je samoodrživ, pa stoga ne bi trebalo da iznenadi da bitkoin-milijarderi uzimaju sam bitkoin kao model za buduće institucije, uključujući i filantropiju.
Kao filantropi, bitkoin i drugi kripto milijarderi verovatno će podržati ideje koje se mogu pokrenuti na dramatičan način: teško da će finansirati tekuće troškove rada uspostavljenih kulturnih institucija.
Izgleda da su bitkoini i mnoge druge kriptovalute osmišljene tako da stoje nezavisno od bilo koje vlade ili glavne finansijske institucije. I to sugeriše da će filantropski akcenat kripto bogatstva biti na ne-establišmentu, nevladinim organizacijama.
Video: Evo ko su najbogatije žene na svetu
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.