Ekologija je "kriva" za pad bitkoina: Novčić troši mnogo struje, da li je nova opcija dobra zamena?
Sve veći broj kompanija u kripto industriji upozorava na opasnost da budu označeni kao "not green"
Bitkoinova ekološka tamna strana godinama je zatamnjena. Onda je Ilon Mask to promenio jednim tvitom, mada se svakako znali koliki danak uzima rudarenje najpoznatije kriptovalute.
Štaviše, nedavno smo pisali o tome da je bitkoin jedan od najvećih potrošala struje na svetu. Ipak, kako to obično biva, rađaju se nove ideje. Bitkoin je padao u poslednje vreme, i trenutno vredi oko 40.400 dolara, a zelena opcija bi mogla da mu ojača reputaciju.
Reč je o eco-friendly bitkoinima, kovanicama čije se transakcije verifikuju na blokčejnu računara koji se napajaju energijom samo iz obnovljivih izvora. Trebalo bi da ostvare premiju do 10%.
Izvršni direktor "DMG Blockchain Solutions Inc.", Šeldon Benet, kaže da je njegova firma razgovarala sa "više banaka i finansijskih institucija" koje žele da kupe bitkoine koji mogu zadovoljiti sve veću potražnju za ekološke, socijalne i korporativne uprave.
Korporativni svet se poslednjih godina sve više fokusira na brigu o životnoj sredini - ili bar tako deluje. Investitori su spremni da ulažu u tzv. zelenu politiku. Kompanije iz svakog sektora obavezuju se da će smanjiti emisiju CO2, a administracija Bajdena postavila je teške ciljeve u pogledu ugljenika i obećala da će finansirati nove zelene tehnologije.
Čak i pre nego što je Mask svojim tvitom prodrmao kripto svet, rekavši da Tesla više neće prihvatati bitkoin kao sredstvo plaćanja, učesnici u industriji su se odlučili na zelenu reakciju. Pored rudarskog bazena usredsređenog na specifično korišćenje obnovljive energije, "DMG" se nedavno pridružio i "Crypto Climate Accord", inicijativi privatnog sektora za dekarbonizaciju kripto industrije do 2030.
Grupa je inspirisana Pariskim klimatskim sporazumom. Ideja o plaćanju premije za zeleni bitkoin možda nije naročito natezanje, s obzirom na to da su kovanice koje ne koriste energetski intenzivno rudarstvo, zapravo, uživale povoljan status nakon pada bitkoina.
Sve veći broj kompanija u kripto industriji upozorava na opasnost da budu označeni kao "not green".
Video: Unikatni Sakura dijamant vredi čak 32 miliona eura: Ovakav kamen prvi put se našao na aukciji
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
photoivek
Postoji nova kriptovaluta koja se "rudari" bez dodatne struje i ulaganja u skupu opremu. Naime Pi Network je projekat buduće kriptovalute (očekuje se krajem godine) koja se trenutno besplatno stejkuje na pametnim telefonima i zasniva se na Stelar Consensus Protokulu. Instaltrate Pi Network sa Google play/App store i unesete da vas je pozvao "photoivek". Malo strpljenja uskoro može vredeteti jer Pi Network projekat već ima preko 18 miliona korisnika... Srećno.
Podelite komentar