Zbog novog talasa korone, proizvodnja nafte opet na testu: Dogovor naftaša na korak da propadne
OPEK+ se dogovorio u julu da svakog meseca, počev od avgusta, povećava proizvodnju nafte za 400.000 barela dnevno, jer su tadašnja tržišna kretanja ukazivala na rast globalne potražnje
Organizacija zemalja izvoznica nafte, OPEK, mogla bi da otkaže ranije dogovoreno povećanje proizvodnje nafte za 400.000 barela dnevno u narednih nekoliko meseci.
To je otkrio kuvajtski ministar nafte, Mohamed Abdulatif al-Fares, rekavši za Rojters na jednom državnom događaju u Kuvajtu, da "tržišta usporavaju".
- Budući da je krenuo četvrti talas kovida-19 u nekim regionima, moramo da budemo oprezni i da preispitamo ovo povećanje od 400.000 barela dnevno. Može doći i do stopiranja povećanja - istakao je.
Kako kaže, "istočnoazijske ekonomije i Kina i dalje se suočavaju sa neizvesnostima i teškoćama zbog pandemije". Ministar al-Fares poziva na oprez s preduzimanjem daljih koraka u pogledu globalne proizvodnje nafte. Članice OPEK-a i njeni saveznici razgovaraće o tome sledeće nedelje.
Nakon izvesnih neslaganja, grupa nazvana OPEK+ dogovorila se u julu da svakog meseca, počev od avgusta, povećava proizvodnju nafte za 400.000 barela dnevno, jer su tadašnja tržišna kretanja ukazivala na rast globalne potražnje.
U skladu sa tim dogovorom, postepeno povećavanje pumpanja sprovodilo bi se do septembra 2022, do kada bi, kako je procenjeno, proizvodnja nafte trebalo da se vrati na nivo pre kovida-19.
Američka administracija je ovog meseca zatražila od OPEK-a i saveznika da dodatno pojačaju proizvodnju kako bi se obuzdao rast cena benzina i nestašice u SAD, ocenjujući aktuelni plan te grupacije o povećanju proizvodnje kao - nedovoljan.
Vašington je kategoričan u stavu da rastuće cene motornih goriva predstavljaju pretnju globalnom ekonomskom oporavku. Kuvajtski ministar nafte kaže, međutim, da su mišljenja članica OPEK+ po tom pitanju različita.
Ranije u avgustu, Međunarodna agencija za energetiku (IEA) smanjila je svoje prognoze o globalnoj potraži za naftom u 2021, navodeći kao razlog brzo širenje delta soja i njegov uticaj na svetsku ekonomiju.
Video: Tankeri plutaju puni nafte koju niko neće
(Telegraf Biznis)
Video: Mile Jelić Business development manager Comtrade-a
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DRagutin
Čitajući ovaj tekst vidim da se sprema cirkus u najavi... što se tiče sveta nafte...! Nego ko li će kupiti ove silne stanove što se svuda grade...?
Podelite komentar