Ova namirnica opet gura svetske cene hrane napred: I meso poskupelo, osim jedne vrste
Globalne cene prehrambenih proizvoda vratile su se u avgustu trendu rasta, nakon dva uzastopna meseca pada, vođene snažnim skokom međunarodnih kotacija šećera, pšenice i biljnih ulja, objavila je Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
Njihov indeks cena hrane, koji prati mesečne promene u korpi pet osnovnih prehrambenih proizvoda - mleka, mesa, žitarica, šećera i biljnih ulja - iznosio je u avgustu u proseku 127,4 poena, što je rast od 3,1 odsto u odnosu na jul, i za čak 32,9 odsto veći rast u odnosu na isti mesec 2020.
Cene šećera su uzletele za 9,6 odsto prošlog meseca u odnosu na jul, usled zabrinutosti zbog štete koju je mraz naneo usevima u Brazilu, najvećem svetskom izvozniku šećera.
Inače, zanimljivo je da bi stavljanje manje šećera u pakovanu hranu moglo bi da spreči milione da se razbole, ali i da omogući uštedu od preko 160 milijardi dolara.
Rast cena ove namirnice je ograničila informacija o dobrim proizvodnim izgledima u Indiji i Evropskoj uniji, kao i pad cena sirove nafte i slabljenje brazilske valute, reala, navodi se u izveštaju objavljenom na sajtu FAO.
Biljna ulja su na međunarodnom tržištu poskupela u avgustu 6,7 posto, pri čemu su se cene palminog ulja vratile na istorijski maksimum zbog kontinuranog podbačaja u odnosu na proizvodni potencijal, što je rezultiralo smanjenjem zaliha u Maleziji.
Cene uljane repice i suncokretovog ulja su takođe porasle.
Cene žitarica su u avgustu u proseku povećane 3,4 odsto u odnosu na prethodni mesec, dok su kotacije pšenice zabeležile skok od 8,8 procenata zbog predviđene slabije žetve u nekoliko velikih zemalja izvoznica.
Nasuprot tome, cene kukuruza su skliznule za 0,9 posto, usled boljih izgleda roda u Argentini, EU i Ukrajini, čime su neutralisane smanjene prognoze o proizvodnji u Brazilu i SAD.
Globale cene pirinča su ostale na silaznoj putanji. Međunrodne cene mesa su blago ojačale u izveštajnom mescu, podržane snažnim kineskim kupovinama ovčjeg i goveđeg mesa, i solidnom uvoznom potražnjom u istočnoj Aziji i na Bliskom istoku za živinskim mesom.
Cene svinjskog mesa su pale, usled daljeg smanjenja kupovine u Kini i slabe domaće potražnje u Evropi. FAO indeks cena mleka je blago pao u avgustu, na mesečnom planu, usled pada kotacija mleka u prahu zbog slabe svetske uvozne tražnje i sezonskog rasta izvoznih prilika u Okeaniji, što je kompenzovalo rast cena maslaca i sira.
Video: Telegraf u vinskom klubu u kom se čuva vino staro 70 godina. Ulazi se samo na lozinku
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brk8
Proizvodnja palminog ulja znači istrebljenje orangutana sa njihovog jedinog stanista na svetu tj u Maleziji.Uzgred palmino ulje nije ni zdravije ni jeftinije od suncokretovog ali neko je osmislio kako da uzima pare na svetdkom nivou i to je to a što će poseći prašumu da bi širio polja palmi nema veze,bitan je profit...
Podelite komentar
Buki
Postujem kada napisete i razloge koji su uticali na promenu cena.
Podelite komentar