Upravljanje javnim finansijama uz podršku Evropske unije
Da li vam je potreban vodič kroz budžet?
Građanima omogućen uvid u republički budžet - putem sajta i u štampanom obliku - da svako zna kako se troše "narodne pare"
Koliko novca će biti u državnoj kasi 2022. godine i za koje namene? Odgovor na to pitanje pruža Ministarstvo finansija kroz Građanski vodič kroz budžet – dokument koji i najširoj javnosti omogućava da sazna kako se troše "narodne pare".
Vodič je deo međunarodne prakse čiji je cilj jačanje transparentnosti, sticanje poverenja između građana i države, ali i navikavanje birača da budu kontrolori trošenja novca iz državne kase. Upravljanje javnim finansijama deo je sveukupne reforme javne uprave koja se u Srbiji sprovodi uz kontinuiranu podršku Evropske unije.
Ministarstvo ovaj vodič svake godine objavljuje na svom sajtu, a prema rečima Saše Stevanovića, državnog sekretara u Ministarstvu finansija, cilj je da svako ko želi ima ovaj vodič u kući i da se informiše o budžetu.
-Pošli smo od toga da je naša obaveza da dođemo do svakog građanina, kako bi znao šta se, zapravo, nalazi u budžetu i to tako što pravimo paralelu između Zakona o budžetu, odnosno funkcionisanja Vlade, i jednog domaćinstva. Država funkcioniše kao jedno domaćinstvo. Ima svoje prihode, ima svoje rashode, utvrđuje prioritete itd. - objašnjava on.
Suština je, prema tumačenju u Ministarstvu finansija da se može trošiti samo onoliko novca sa koliko se raspolaže. U principu, može da se potroši samo ono što ima u novčaniku ili na računu, što važi i za republički budžet.
-Tako smo pojednostavili stavke za sledeću godinu pa građani tačno znaju da će lekari kod kojih idu imati veću platu za nekih 8%, takođe da će naši najstariji sugrađani imati povećanje penzija od 5.5% i još 20.000 dinara recimo u februaru, potom smo u tom Vodiču naveli naše najveće kapitalne projekte. Na primer, naveli smo u šta ćemo ulagati kada je u pitanju obrazovanje - znamo koje su to škole, koji su to fakulteti, povećanje kapaciteta učeničkih i studentskih domova, potom imamo ulaganje u predškolsko obrazovanje, znamo koji su to vrtići koji će se graditi, koji je to iznos, proširenje kapaciteta svih predškolskih ustanova u okviru projekta koje realizuje Ministarstvo prosvete. Vodič pokazuje takođe i ulaganje u zdravstvo - da su naši građani bezbedni kada je u pitanju nabavka lekova, kada je u pitanju nabavka vakcina, kako od Kovida tako i od svih drugih zaraznih bolesti. Na taj način smo probali da približimo građanima da znaju šta mogu da očekuju, i da uglavnom budu sigurni kada je u pitanju 2022. godina - kaže Stevanović.
U želji da se trošenje javnog novca na svim nivoima učini transparentnijim, ovakav pristup se primenjuje i u lokalnim samoupravama. Prema podacima Stalne konferencije gradova i opština, primer dobre prakse je Opština Kovin.
Biljana Stojković, rukovodilac Odeljenja za budžet i finansije Opštine Kovin kaže da je uključivanje građana jedna od najbitnijih stvari u samom budžetu.
-Građanski vodič kroz Odluku o budžetu je jedan jednostavan prikaz građanima i građankama koji nisu u ovoj materiji - na koji način se puni budžet, od kojih sredstava i na koji način se troši. Mi kroz raznorazne građanske vodiče trudimo se da na što jednostavniji način opišemo šta je to što mi smo dužni da finansiramo i kako, u kojem obimu i kojoj strukturi, na koji način to radimo - objašnjava ona i dodaje da je glavni smisao ovih građanskih vodiča da pojednostavi materiju budžeta koja je dosta obimna, kao i sama procedura i sam prikaz budžeta.
-Budžet se i radi zbog građana, zbog zadovoljavanja njihovih potreba i objašnjenja na koji način to lokalna samouprava radi. Nama Zakon nalaže da napravimo budžet i to je često nerazumljivo i za one koji su u samom procesu budžeta, a ne za ljude koji treba da budu informisani o nekim osnovnim stvarima koje sprovodi njihova lokalna samouprava i da eventualno pronađu ono što njih zanima i da se, u krajnjem slučaju angažuju, da neka svoja prava vide na koji način mogu da ostvare i koliko se izdvaja za pojedine stvari - objašnjava Biljana Stojković.
Opština Kovin je otišla i korak dalje u transparentnosti. U saradnji sa SKGO pokrenuli su i budžetski portal na kome je građanima dostupno sve – šta je budžet, na koji način se puni i gde novac građana odlazi.
Podsetimo, upravljanje javnim finansijama deo je reforme javne uprave koja se u Srbiji sprovodi uz podršku EU.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Vučić na otvaranju obilaznice oko Gornjeg Milanovca
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pfc
Ovaj momak je buduci ministar finansija!
Podelite komentar