• 0

Postignut napredak, ali još dosta posla u borbi sa sivom ekonomijom

  • 0
Kelner bakšiš porez Foto-ilustracija: Shutterstock

Koordinaciono telo za suzbijanje sive ekonomije Vlade Srbije predstavilo je Program za suzbijanje sive ekonomije 2022-2025, uz osvrt na dosadašnje rezultate ostvarene u borbi za fer konkurenciju i povoljan poslovni ambijent, a ministar finansija Siniša Mali je poručio da je borba za sivu ekonomija veoma važna pošto usporava privredni rast i uništava konkurentnost.

"Borba protiv sive ekonomije je veoma značajna za nas, jer siva ekonomije ne samo da utiče na manju naplatu javnih prihoda i usporavanje privrednog rasta, nego je opasnost za konukrenciju", rekao je Mali otvarajući skup u Ministarstvu finansija.

Oni koji rade u sivoj zoni utiču na to da oni koji rade legalno gube poslove, gube klijente i novac i zato je borba za nas važan posao”, naglasio je Mali.

Podsetio je da je Vlada Srbije 2015. napravila prvi program sa konkretnim planom, i istako da sa zadovoljstvom može konstatovati da 71 odsto tog plana realizovano, što ga čini najuspešnije sprovedenim republičkim planskim dokumentom u 2020. godini.

Na sastanku učestvuju direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli, predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Ivan Miletić, ministarka državne uprave i lokalne sampourpave Marija Obradović, ministarka za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Darija Kisić Tepavčević, ministarka trgovine, turizma i telekomiunikacija Tatjana Matić i ministarka privrede Anđelka Atanasković.

Sednici Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije, uoči donošenja novog strateškog programa i akcionog plana, prisustvuju po prvi put i predstavnici EU i zemalja članica, kako bi razmotrili buduće reformske prioritete i mogućnosti za saradnju u toj oblasti.

Na skupu će govoriti i šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Srbiji Nikola Bartolini, šef Odelljenja za razvojnu saradnju ambasade Nemačke Kristijan Šiling, zamenik ambasadora Velike Britanije Dominik Otvej, kao i glavni savetnik u EBRD-u Jelena Chirković.

- Predstavnici Evropske investicione banke i NALED-a podržali su predlog plana vlade za suzbijanje sive ekonomije do 2025. godine i izrazili zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima.

Fiskalni račun Foto: Shutterstock

"Jačanje poslovne klime je veliki prioritet, a borba protiv sive ekonomije je važna komponenta", ocenio je u uvodnom obraćanju direktor za Zapadnu Evropu EBRD Mateo Kolanđeli u obraćanju na Proširenoj sednici Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije.

On je naveo da je ova borba važna na makro nivou, kao i da je naročito važna zbog uticaja na konkurenciju, ali i kompetitivnost srpske privrede u svetu.

Kolanđeli je naglasio da Srbija u regionu stalno podržava fer konkurenciju i suzbija sivu ekonomiju. Istakao je značaj borbe protiv sive ekonomije i zbog pristupa finansijskim sredstvima, kao i tržištu kapitala.

Predsednik Saveta za konkurencija NALED Ivan Miletić ocenio je da za privredu uvek značajan sistemski pristup koji je do sada doneo značajne rezultate.

On je istakao da će NALED nastaviti da pruža podršku borbi protiv sive ekonomije.

Naveo je da su do sada postignuti značajni rezultati kroz reformu sezonskog zapošljavanja, širenje bezgotovinske mreže, podrške mladima u biznisu, kao i online kalkulator paušalnog poreža, te kol centar...

Ocenio je da u jačanju svesti građana posebno pomogla nagradna igra Uzmi račun i pobedi. Kao prioritete daljeg rada on je naveo usvajanje javnog registra neporeskih dažbina i izmena zakonodavstva u izgradnji fleksibilnih oblika rada.

Video: Ovo su pravila igre Uzmi račun i pobedi:Stiglo skoro 140.000 koverata, prvo izvlačenje 21.novembra

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>