Dan posle sutra: Kakve cene i tržišta možemo očekivati kada prođe pandemija?
Od jeseni 2020. do početka 2021. godine cene ključnih sirovina za prerađivačku industriju u proseku su porasle 30 procenata
Čini se da ovih dana, dok svet bruji o rastućim potrošačkim cenama, u senci ostaju proizvođačke cene u industriji - koje su jednako važne, jer u tom lancu svaka "karika" ima svoj uticaj.
Proizvođači moraju da se prilagode neizvesnom okruženju, te da budu spremni na neočekivane skokove cena sirovina. To se, svakako, već dešava - mesecima unazad, ali neće tako lako "nestati", i jednom kada prođe pandemijska kriza.
Naime, u decembru 2021. rast proizvođačkih cena je iznosio 26,2 posto u EU, na godišnjem planu, najviše podstaknut energetskom krizom. Od jeseni 2020, "trend" rasta cena sirovina ne prestaje.
Na to su najviše uticali sledeći faktori: blokade u proizvodnji, kriza s transportom ali i radnom snagom, izazovi u lancima snabdevanja, kriza sa čipovima.
Od jeseni 2020. do početka 2021. godine - cene ključnih sirovina za prerađivačku industriju u proseku su porasle 30 procenata. Razvijene zemlje kao što su Nemačka, Švedska ili SAD, morale su da privremeno smanje ili zaustave svoje proizvodne aktivnosti u pojedinim momentima, što je bilo poražavajuće.
Rast cena ključnih sirovina očekuje se i u prvom kvartalu ove godine, a podsećamo vas i na poskupljenje čelika u poslednje vreme.
Tržišta, navode stručnjaci, ostaju nestabilna još neko vreme. Pritisak je posebno na manjim kompanijama, koje uprkos povećanoj potražnji za proizvodima - ne mogu doći do potrebnih sirovina.
Takođe, sve im je teže da se nose s neprestanim rastom cena.
Video: Kako i zašto se orezuju maline i kupine?
(Telegraf Biznis)
Video: Aleksandar Đorđević o saradnji sa Privrednom komorom Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.