Uprkos skoku inflacije, Turska zadržala referentnu kamatu na 14 odsto

  • 0

Turska centralna banka je zadržala danas, drugi mesec zaredom, referentnu kamatu na 14 odsto, iako je inflacija skočila na skoro 50 procenata, nakon prošlogodišnjeg ciklusa smanjenja ključne kamatne stope, koji je izazvao krizu nacionalne valute - lire.

"U toku je sveobuhvatna revizija okvira monetarne politike sa ciljem permanentnog podsticanja veće upotrebe lire (lirizacije) kroz sve instrumente politike", saopštio je Komitet za monetarnu politiku centralne banke Turske, a prenosi Rojters.

Lira se posle objave odluke turskih monetarnih vlasti stabilizovala prema dolaru, nakon što je prethodno blago oslabila na 13,62 lira za dolar na prepodnevnom trgovanju.

Turska centralna banka je počela da ublažava monetarnu politiku u septembru 2021, pri čemu je do kraja godine smanjila referentnu kamatu za 500 baznih poena zbog, kako navodi Rojters, pritiska predsednika Tajipa Erdogana, u čijem je novom ekonomskom planu prioritet dat kreditiranju, proizvodnji, izvozu i zapošljavanju.

Lira je lani pala za oko 44 posto prema dolaru zbog zabrinutosti vezanih za prerano popuštanje monetarne politike, ali se ove godine stabilizovala, zahvaljujući državnim intervencijama na tržištu valuta i programu zaštite depozita u položenih u lirama od deprecijacije.

Međugodišnja inflacija u Turskoj je u januaru porasla na 20-godišnji maksimum od 48,69 procenata, a većina ekonomista predviđa da će u narednim mesecima premašiti 50 posto i ostati blizu tog nivoa tokom većeg dela godine, naročito ako centralna banka ponovo počne sa ublažavanjem politike.

Video: Direktor Air Monenegro za Telegraf o rezultatima nove crnogorske avio-kompanije i budućim planovima

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>