Najveća dilema posle Maskove kupovine Tvitera: Da li je prekršio zakon, i kolika je kazna
Jedno od udarnih tema u današnjim izdanjima američkih medija je pitanje - da li je Ilon Mask ponovo prekršio američki zakon o hartijama od vrednosti?
Nekadašnji članovi američke Komisije za hartije od vrednosti (SEC) i profesori kažu da je izvršni direktor "Tesle" propustio utvrđeni rok za objavu informacije da je kupio 9 posto akcija društvene mreže Tviter i da je podneo pogrešnu dokumentaciju.
Mask je 4. aprila otkrio da je kupio 9,2 posto udela u Tviteru, čime je postao najveći akcionar te mreže za mikro-blogovanje, što je izazvalo skok akcija te kompanije od preko 27 procenata. U podnesku, objavljenom na Njujorškoj berzi, on je naveo da je kupovina obavljena 14. marta 2022, prenosi Rojters.
Američki zakon o hartijama od vrednosti zahteva da se informacije o sticanju udela od 5 procenata u nekoj kompaniji obelodane u roku od 10 dana, a u Muskovom slučaju taj rok je bio 24. mart.
Kašnjenje objave o sticanju vlasništva može da dovede do izricanja građanske kazne u iznosu do 207.183 dolara, kaže Urska Velikonja, profesor prava u Pravnom centru Univerziteta Džordžtaun.
To nije veliki finansijski udarac za Maska, najbogatijeg čoveka na svetu čija neto imovina, prema Forbsu, iznosi 302 milijarde dolara, ali bi SEC mogao da ispita i navode o manipulisanju tržištem povodom kupovine akcija Tvitera i da traži oštrije sankcije u istrazi koja je u toku u vezi sa prodajom akcija "Tesle", kažu stručnjaci.
"Ovo nije stvarno siva zona. On je izvršio akviziciju, ali nije podneo dokument o tome u roku od 10 dana. To je prekršaj. To je nedvosmisljeno slučaj za SEC", ocenjuje Adam C. Pričard, profesor prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Mičigenu.
Pored toga, Mask je objavio podatke o kupovini na obrascu „13G“, koji je predviđen za investitore koji planiraju pasivno posedovanje akcija, a u utorak su procurele informacije da će on dobiti mesto u upravnom odboru Tvitera, kako bi podstakao promene u kompaniji.
To znači da je trebalo da podnese obrazac "13D" koji koriste investitori-aktivisti, rukovodioci i direktori koji imaju mogućnost da utiču na upravljanje i politiku emitenta akcija, predočava nekoliko advokata.
Elizar Klajn, kopredsedavajući globalne grupe za aktivizam akcionara u organizaciji Šolt Rot & Zabel, kaže da je Mask upotrebio neodgovarajući "13G" obrazac i da regulatori stoga imaju razlog da preispitaju stvar i razrežu veću kaznu.
Video: Svemirska raketa Ilona Maska doživela krah: Umesto na Marsu, završila u delovima
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Saša
To je za njega dva njegova auta iz fabrike.
Podelite komentar