Sve napetije između Brisela i Moskve: Hoće li EU spremiti zalihe pre zime? Protok gasa pao
Protok ruskog gasa do Nemačke preko gasovoda Severni tok pao je danas, verovatno zbog prekida isporuka za Holandiju.
Ekonomski rat između Evropske unije i Rusije zaoštrio se u poslednja 24 časa, pošto je Brisel zabranio 90 posto uvoza ruske nafte, a Moskva proširila zabranu isporuka gasa u Evropu - "zavrnuvši slavinu" holandskoj kompaniji GasTera.
Gaspromova odluka o prekidu isporuka gasa Holandiji usledila je dan nakon što je Danska upozorila na potencijalnu obustavu snabdevanja te zemlje ruskim gasom i nakon što je EU donela do sada najtežu meru protiv Rusije od napada te zemlje na Ukrajinu - zabranivši uvoz ruske nafte morskim putem.
Kompanija GasTera, koja kupuje i trguje gasom u ime holandske vlade, saopštila je da je s drugim dobavljačem ugovorila nabavku 2,0 milijarde kubnih metara gasa, što je količina koju je ranije računala da će dobiti od Gasproma do oktobra. "Ovo još ne predstavlja pretnju za snabdevanje", rekao je portparol holandskog Ministarstva ekonomije Piter Brugenkejt, piše Rojters.
Danska kompanija Orsted je u ponedeljak upozorila da bi Gasprom eksport mogao da im prekine isporuke, ali je takođe navela da takav potez neće odmah dovesti u opasnost snabdevanje Danke gasom.
Sve to uticalo je da cena gasa na trgovanju za mesec dana unapred skoči danas za oko 5,0 posto na oko 91 evro po megavat-satu (MWh), ali je to znatno ispod istorijski najviše cene od preko 300 evra po MWh koja je zabeležena početkom marta, dodaje britanska agencija.
Protok ruskog gasa do Nemačke preko gasovoda Severni tok pao je danas, verovatno zbog, kako kažu analitičari, prekida isporuka za Holandiju.
Moskva je ranije zaustavila isporuke prirodnog gasa i Bugarskoj, Poljskoj i Finskoj, zbog njihovog odbijanja da račune plate u ruskim rubljama, što je zahtev koji je Moskva postavila kao odgovor na zapadne sankcije koje su izolovale Rusiju u mnogim oblastima, uključujući i isključenje iz globalnog bankarskog sistem SWIFT.
Smanjenje isporuka iz Rusije podstiče rast ionako visokih cena gasa i turbo inflaciju, a evropske vlade i kompanije su pod pritiskom da nađu alternativne dobavljače i obezbede infrastrukturu za skladištenje gasa i pogone za regasifikaciju.
Evropi se žuri da napuni gasna skladišta kako bi se obezbedile zalihe pre zime, zbog mogućeg smanjenja snabdevanja iz Rusije, koja obično obezbeđuje oko 40 posto ukupnih evropskih potreba za "plavim energentom". Holandsko skladište gasa je trenutno popunjeno oko 37 posto, prema podacima operatera Gas Infrastrakčer Evropa.
Holandska vlada je prošle nedelje saopštila da će povećati subvencije na 406 miliona evra kako bi podstakla kompanije da napune skladište Bergermer, jedno od najvećih skladišta otvorenog pristupa u Evropi, navodi se u tekstu Rojtersa.
Video: Jedan od najgorih dana u istoriji Srbije: Pre 30 godina su nam uveli sankcije
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
VAZNO JE DA BRISEL SLUSA DEMENTNOG A ZA NAROD BAS IH BRIGA NEK IDU PESKE ,NEK SE NEGREJU A I STO BI JELI KAD MOGU DA POSTE !!!!
Podelite komentar
Nikolas
A POLITICARI MARIONETE DEMENTNOG SATIRU NAROD EVROPE I UNISTAVAJU EKONOMIJU !!!!
Podelite komentar
Febo
Imate dve mogucnosti,da dobijete tecni gas(za nekoliko godina)od Amera,ili da se grejete Z drva
Podelite komentar