• 20

Poznato kad će se znati odluka o minimalcu u Srbiji: Možemo li do 40.000, šta kaže računica?

Računica im je, da će to povećanje biti dvocifreno

  • 20
Minimalac radnici dinari Foto-montaža: Shutterstock, Pixabay

Da će ove godine biti pregovora o novoj povišici minimalne zarade u Srbiji, bilo je jasno još kada su se delile čestitke za Novu godinu. Tada su sindikati obećali da će se tokom ovih meseci boriti da se i ove, 2022. godine, minimalac poveća. I to rekli su, tražiće da bude dva puta.

Ove godine situacija je malo drugačija, jer je već od predstavnika države najavljeno da će svakako biti povećanja minimalne zarade.

Računica im je, da će to povećanje biti dvocifreno, i da neće ići ispod 13, 14 odsto.

Pregovori o minimalnoj zaradi za 2023. godinu u Socijalno-ekonomskom savetu između sindikata, poslodavaca i države počeće sredinom ovog meseca, kako bi se do 15. septembra utvrdio konačan iznos. U slučaju da se dogovor ne postigne, visinu minimalne zarade će, kao što je bio slučaj prošle godine, utvrditi Vlada.

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali potvrdio je da će povećanje minimalne zarade biti dvocifreno.

On je podsetio da se tek očekuju razgovori sa predstavnicima poslodavaca i sindikata, a da će konačna odluka o visini minimalne zarade biti doneta do 15. septembra.

Ministar je podsetio i da je danas minimalna zarada 300 evra, a da je cilj da ne bude ispod 340 evra naredne godine.

A kako se tačno računa?

Članom 112. Zakona o radu utvrđena je nadležnost Socijalno-ekonomskog saveta Srbije koji čine predstavnici vlade, sindikata i poslodavaca, za utvrđivanje visine minimalne zarade, uz obavezu da se računaju parametri:

Troškovi života, kretanje prosečne zarade u Srbiji, egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenog i njegove porodice.

Dalje, stopa nezaposlenosti, kretanje zaposlenosti na tržištu rada i opšte ekonomske razvijenosti zemlje.

U slučaju da na sednicama SES-a socijalni partneri ne postignu saglasnost o visini minimalne zarade, kao što se to dešava prethodnih dana, odluku donosi Vlada Srbije, što je uradila i minule godine, a one prethodne kada je odlučeno da neto cena radnog sata bude 183, 6 dinara. Preciznije, minimalac je mesečno skočio sa 30.022 na 32.000.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A post shared by Министарство финансија (@ministarstvo_finansija)

Minimalna zarada za 2019. godinu bila je povećana deset odsto, a u poslednje dve godine kumulativno je veča 18,6 procenata.

Sindikati su za vreme pregovara insistirali da minimalac bude toliki da bar pokrije potrošačku korpu. Prosečna cena potrošačke korpe u Srbiji odnedavno se umesto za četvoročlanu računa za tročlanu porodicu.

A šta a je u korpi koju bi trebalo da pokrije minimalac, ako se izbore za veći, čitajte u našoj posebnoj vesti OVDE.

Minimalnu zaradu prima oko 350.000 ljudi u Srbiji.

Konačno, visina minimalne cene rada za period januar – decembar 2022. godine iznosi 201,22 dinara po radnom času, u neto iznosu, čime je kako se navodi, minimalna cena rada povećana za 9,4 odsto.

Video: Mali: Danas isplata treće polovine minimalca

(V.B.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gvozden

    20. jun 2022 | 15:53

    Sve ispod 50 000 je smesno.

  • 🐴

    20. jun 2022 | 15:13

    Dobar Dan rođaci

  • Pravednik

    20. jun 2022 | 17:10

    Sve je otišlo, a najviše te iste gazde podigle cene usluga... A radnik ostao na istom... Izadji te na ulice svi nesrećnici i izgurajte minimalac 70000din I to je smešno ali od toga vam zavise penzije i decu sutra da pomažete... Nemoj da ste smesni. Najskuplji život imamo od većine EU zemalja. 70hilj na račun mininalac

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>