• 3
 ≫ 

Medvedev im "oborio" akcije: Zbog ove izjave, japanske kompanije posrnule na berzi

 ≫ 

Lideri G7 su se prošle nedelje dogovorili da istraže mogućnost uvođenje zabrane transporta ruske nafte, koja bi bila prodata iznad određene cene

  • 3
Mitsubishi Pajero Foto: Mitsubishi

Akcije japanskih kompanija Micui i Micubiši, koje su akcionari u projektu tečnog prirodnog gasa (TPG) Sahalin-2, pale su danas nakon što je bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev zapretio Japanu da neće imati ni rusku naftu ni gas.

Akcije Micuija su pale za 5,7 posto, a Micubišija za 5,4 procenta do podnevne pauze na današnjem trgovanju na Tokijskoj berzi, prenosi Rojters. Japan "neće imati ni naftu niti gas iz Rusije, kao ni učešće u TPG projektu Sahalin-2", napisao je u utorak na društvenim mrežama Medvedev, koji je sada zamenik predsednika Saveta za bezbednost Rusije.

Njegova poruka je bila reakcija na prethodnu izjavu japanskog premijera Fumija Kišide, koji je proteklog vikenda rekao da su zemlje Grupe sedam (G7) saglasne da se cene ruske nafte ograniče na polovinu sadašnjeg nivoa.

Lideri G7 su se prošle nedelje dogovorili da istraže mogućnost uvođenje zabrane transporta ruske nafte, koja bi bila prodata iznad određene cene, a sve u nastojanju da smanje prihode Moskve od izvoza energenata i iscrpe njena sredstva za finansiranje rata u Ukrajini.

Rojters dalje dodaje da "nisu pominjali konkretnu cifru ograničenja cene".

Portparol japanske vlade, Seiđi Kihara, rekao je jutros da je upoznat sa izjavama Medvedeva, ali je odbio da ih komentariše. On je takođe odbio da potvrdi da li je G7 razgovarala o ciframa u vezi sa ograničenjem cena, rekavši samo da o "konkretnim limitima nivoa cena tek treba da se odlučuje i da će se o tome raspravljati među članicama G7".

Rusija je u petak objavila dekret o preuzimanju potpune kontrole nad gasnim i naftnim projektom Sahalin-2 na dalekom istoku zemlje, što je potez koji bi mogao da izbaci iz projekta britanski Šel i japanske investitore.

Projekat Sahalin-2 je jedan od najvećih na svetu u oblasti TPG-a. Oko 60 posto proizvodnje TPG-a sa tog polja isporučuje se Japanu, po dugoročnim ugovorima. Micui i Micubiši imaju udele u projektu od 12,5% i 10%, respektivno.

Video: Kuća na točkovima: Penzioner našao idealno rešenje za život i putovanje

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beograđanin1958

    6. jul 2022 | 09:28

    Japan bi zaista mogao da se angažuje da vrati svoja ostrva. Kurilska ostrva ni po čemu ne pripadaju Rusiji. Uostalom, ako pogledamo realno, mnogo toga u Istočnoj Aziji ne pripada Ruskoj Federaciji. Rusija je tokom par vekova POROBILA desetine naroda mongolsko kineske grupacije. Oni sada moraju da trpe ruska pravila, ruski jezik im je nametnut, moraju da se izjašnjavaju kao Rusi, moraju da budu potpuno potčinjeni Moskvi, bez ikakve nacionalne samostalnosti a kamo li nezavisnosti u obliku autonomija. Formiranje potpuno nezavisnih država Ruske vlasti sprečavaju brutalnom silom.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>