"Cilj stabilizacija proizvodnje struje, ne restrikcije": Brnabić govorila i o ukrasnoj rasveti
Kada je u pitanju najavljeno poskupljenje struje od 6,5 odsto bez pdv-a, premijerka je poručila da se to neće drastično odraziti na kućni budzet građana
Premijerka Srbije Ana Brnabić istakla je da vlada ulaže napore da se stabilizuje proizvodnja električne energije u zemlji i da se obezbede dovoljne rezerve struje, kako ne bi bilo restrikcija.
Dodala je i da je cilj da se ušteda električne energije realizuje po planu pre krize, odnosno da se sprovode mere energetske efikasnosti.
Podsetila je, gostujući na TV Prva, da je Ministarstvo rudarstva i energetike pokrenulo subvencije za zamenu stolarije, vrata i prozora, kao i zamenu fasade, kako bi se podigla energetska efikasnost.
Na pitanje da li će mere štednje podrazumevati da se gasi ukrasna rasveta na ulicama, kako što je to slučaj u Severnoj Makedoniji, premijerka je kazala da mnogo turista posećuje Beograd za praznike upravo jer je jedan od najlepših i najsvetlijih gradova, te da bi takva odluka štetila turizmu.
Izrazila je nadu da Srbija neće biti u situaciju da sprovodi drastične mere štednje.
Kada je u pitanju najavljeno poskupljenje struje od 6,5 odsto bez pdv-a, premijerka je poručila da se to neće drastično odraziti na kućni budzet građana, s obzirom na to da je država obezbedila rast plata i penzija, ali i povećanje minimalne zarade.
Objasnila je da je naša zmlja ostvarila veliki napredak time što postepeno prelazi na zelenu energiju, ali da je energija koja se dobija iz vetra, sunca i hdroelektrana mnogo skuplja nego ona dobijena iz termoelektrana.
"Mi imamo instalisanih nešto više od 400 megavata iz vetra, oko 10 megavata iz sunca i nešto više od 150 megavata od malih hidroelektrana, ali je naknada koju plaćamo za zelenu energiju morala da se poveća, što budemo imali više zelene energije, to će i cena električne energije biti skuplja", navela je premijerka.
Takođe, dodala je da je najavljeno poskupljnje svakako i usklađivanje sa inflacijom. Prema njenim rečima država balansira da poskupljenja budu minimalna i da ne utiču na kupovnu moć građana.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sneža
Na žalost, ali kupovna moć gradjana je već mnogo opala. Vaši pokušaji da takvim komentarom umanjite važnost poskupljenja su zaista besmisleni, usudiću se reći drski.
Podelite komentar