Vreme čitanja: oko 2 min.
Ruska nafta i dalje nalazi put do Evrope, i to u ogromnim količinama
Vreme čitanja: oko 2 min.
Nafta može lako da se meša s drugim pošiljkama u tranzitnim zemljama, pa se stvaraju pošiljke kojima je naročito teško da se odredi zemlja porekla
- Zavisnost EU od ruske nafte i gasa je prošlost - tvrdi predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen. Međutim, ukrajinski zvaničnici i poslovni ljudi iz energetike smatraju da se velike količine ruskih energenata, posebno nafte, i dalje slivaju u Evropu, čime se "finansira ratna mašinerija ruskog predsednika Vladimira Putina".
Kako piše Politiko, EU posrednici kupuju rusku sirovu naftu i zaobilaznim putem je prevoze do Evrope.
- Prijatelj iz Njujorka mi se žalio da bubašvabe uvek nađu neku rupicu da mu uđu u stan, upravo tako Rusija čini sa svojim energentima. Te rupe Evropa mora da začepi i onemogući Rusiju da krvavim novcem finansira svoju ratnu mašineriju koji uništava našu zemlju i ubija naš narod - izjavio je za briselski portal, Oleh Ustenko, ekonomski savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Nafta može lako da se meša s drugim pošiljkama u tranzitnim zemljama, pa se stvaraju pošiljke kojima je naročito teško da se odredi zemlja porekla, a proces prerade, neophodan za svaku praktičnu primenu, uklanja tragove primarnih sirovina, navodi Politiko.
S druge strane, brodovi plove pod raznim zastavama i nimalo ne doprinose transparentnosti: neki pomorci su optuženi da raznim načinima "pomažu Rusiji da prikrije zemlju porekla izvozne sirovine".
Evropska unija je, inače, zabranila uvoz ruskih fosilnih goriva od početka rata u Ukrajini, što je bilo u februaru 2022, uz određene izuzetke: ograničene količine sirove nafte, gasa i tečnog gasa (LNG), kao i naftnih proizvoda.
Međutim, velike količine ruske sirove nafte, a to je mnogo veći izvor prihoda nego poslovanje s gasom, i dalje se isporučuju na globalna tržišta, pri čemu neki stručnjaci misle da te količine ulaze u Evropu na "mala vrata", navodi portal.
- Od uvođenja sankcija, količine sirove nafte koje Rusija izvozi uglavnom su stabilne. Moguće je da se ruska nafta i dalje prodaje u EU i zapadnim zemljama putem posrednika - kaže Sad Rahim, vodeći ekonomista trgovačkog društva Trafigura.
Jedna od potencijalnih ruta je Azerbajdžan, koji se graniči s Rusijom i početna je tačka naftovoda Baku-Tbilisi-Čejhan (BTC) kojim upravlja kompanija BP. Luka Čejhan, u Turskoj, veliko je čvorište iz kojeg se sirova nafta šalje u Evropu, a u Čejhan se sliva i velika količine nafte iz Iraka preko naftovoda Kirkuk-Čejhan.
(Telegraf Biznis)
Video: Mile Jelić Business development manager Comtrade-a
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hogar
MA GDE....PUSTICEMO VAS FASISTE DA RADITE STA HOCETE..MORE MARS ....
Podelite komentar