Vreme čitanja: oko 3 min.
Dok lekara specijalista gotovo da nema, doktori medicine čekaju na posao: Najviše se traže ove 4 oblasti
Vreme čitanja: oko 3 min.
Prema podacima NSZ-a , ističe on, najviše se traže specijalisti oftamologije, anesteziolozi, interne medicine, ginekologije...
Lekari sa specijalizacijama su deficitarna kategorija i na evidenciji nezaposlenih ih je ukupno 76, dok je kod lekara opšte prakse situacija drugačija i na evidenciji ih je 1.300, izjavio je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Zoran Martinović.
"Kada govorimo o lekarima sa specijalizacijama oni su deficitarna kategorija i u ovom trenutku na evideniciji u celoj Srbiji ih je ukupno 76 i uglavom su brojevi po pojedinačnim specijalizacijama manji od 10. Međutim, kada su u pitanju lekari opšte prakse, odnosno doktori medicine, tu je situacija sasvim drugačija - njih je na evidenciji 1.300, najviše u Beogradu i Nišu", rekao je Martinović.
"Generalno posmatrano lekari specijalisti se na našoj evidenciji zadržavaju vrlo kratko i pravo je čudo da su uopšte na evidenciji imajući u vidu potrebu za njima", kazao je on.
Kada su u pitanju lekati opšte prakse i medicine, kako je naveo, situacija je sasvim drugačija i to je kategorija sa kojom treba ozbiljnije da se bavimo kako bi ušli u sistem sticanja uslova za dobijanjem budućih specijalizacija, imajući u vidu da su lekari specijalisti svuda neophodni i da ih je sve manje.
Na putanje Tanjuga kako ovaj problem može da se reši, Martinović je rekao da svakako mora da se pronađe model kako bi oni ušli u sistem sticanja tih praktičnih iskustava, jer im je to preko potrebno.
"Mi preko programa NSZ-a imamo veliki broj doktora medicine koje uključujemo u programe stručne prakse i programe "Moja prva plata“ i druge, za praktični rad koji se plaća preko NSZ-a. Znamo iz iskustva da veliki broj doktora medicine volontira u zdravstvu i pitanje je koliko je to za njih prihvatljivo, jer na osnovu svog rada mora da obezbede egzistenciju za sebe i svoju porodicu. Zato je važno da se nađe način da te prakse budu plaćene i da što pre uđu u sistem za sticanje specijalističkih zvanja", rekao je Martinović za Tanjug.
Prema podacima NSZ-a , ističe on, najviše se traže specijalisti oftamologije, anesteziolozi, interne medicine, ginekologije i akušerstva, ali se traže i druge specijalizacije, jer u nekim gradovima uopšte i nema lekara specijalista.
Kada su u pitanju medicinske sestre i tehničari, bez obzira što veliki broj njih odlazi u inostranstvo, objašnjava direktor NSZ-a, na evidenciji je još dovoljan broj - 4.700.
Napominje da svake godine veliki broj stručnih škola obrazuje ove profile i velika je tražnja za tim zanimanjem i može tržište rada da odgovori potrebama zdravstvenog sistema.
Tokom pandemije, dodaje on, veliki broj lekara i medicinskog osoblja povučen je sa liste nezaposlenih lica u više zdravstvenih centara.
"Mi intezivno i tokom pandemije, ali i sada radimo sa Ministarstvom zdravlja o dostavljanju podatka i možemo da kažemo da zaista je u vreme pandemije bila tražnja za svim kadrovima u oblasti medicine, i doktori medicine su tada bez specijalizacije angažovani u velikom broju, medicinske sestre i tehničari i možemo da kažemo da nisu zabeleženi slučajevi masovnog vraćanja na evidenciju i taj broj je zadržan i radno angažovan u našem zdravstvenom sistemu", istakao je Martinović.
Na posao trenutno u Srbji čeka 425.000 ljudi iz svih oblasti, naveo je on i taj je broj za 10,3 odsto manji u odnosu na isti period prethodne godine, i svake godine se taj broj smanjuje za 10 odsto.
"Na primer 2012. godine smo imali preko 750.000 nezaposlenih i vidljivo je sasvim drugačije stanje na tržištu rada. Sada može da radi i nađe posao svako ko želi, pa se zato i zapošljavaju stranci, ali se i sprovode različite politike koje imaju za cilj da se vrate oni koji su otišli iz Srbije, a radno su sposobni da nađu posao u svojoj državi i primenjuju se i mere da se zadrži radno sposobno stanovištvo", zaključio je Martinović.
(Telegraf Biznis)
Video: Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje obara rekorde u broju operacija
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milorad
I onda kukate kako drzava skoluje, a mladi odlaze iz zemlje, a ovamo priznajete vasu sramotu, sta da cekaju 15 godina na birou navodnog zaposljavanja, koji nema svoju funkciju minimum 30 zadnjih godina. Sto rece pokojni Milorad u ovoj drzavi covek se ne moze zaposliti bez vezu, nego iskljucivo sas vezu. Cak se sa vezu ili za pare ide na specijalizaciju eto gde smo dogurali kao drustvo.
Podelite komentar
Jelena
A da se malo vrate u svoja mesta iz kojih su došli? Šta bi im falilo? Svi čim krenu na studije, već smatraju da treba tu i da ostanu. Sramota. Zar manji gradovi i manja mesta ne treba da imaju lekare?
Podelite komentar
Jelena
Radim u malom mestu,kao lekar. Ovde sam dosla iz većeg grada,pre 13 godina i tu ostala. Unazad godinu dana tražimo i preko oglasa i svi pojedinačno,nekoliko lekara da dodju kod nas,da rade. Nudimo i stalno zaposlenje. Niko se nije javio. Ni zvao da pita,ni poslao cv . A koliko vidim ,prema podacima NSZ,ima ih dosta nezaposlenih i dosta volontera. Pa zar nije bolje da rade,primaju platu ,stiču iskustvo? Mala mesta ostaju bez lekara. Pa ne mogu svi da rade u Beogradu, Novom Sadu,Nišu.
Podelite komentar