Američki gigant povlači ključni lek protiv hepatitisa C iz Rusije, a alternative nema

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 7

Američka multinacionalna farmaceutska kompanija MSD najavila je da će zaustaviti izvoz leka zepatier u Rusiju, a koji se koristi za lečenje hepatitisa C - objavio je u utorak poslovni dnevnik Kommersant.

Kako je naveo ruski zdravstveni regulator Roszdravnadzor, "proizvođači su u obavezi da obaveste dobavljače da obustavljaju isporuke godinu dana pre realne obustave uvoza".

Dalje ističu da će se isporuke zepatiera od strane MSD nastaviti po planu do kraja 2024. godine.

Slična upozorenja o obustavi isporuke ovog i nekih drugih lekova rusko Ministarstvo zdravlja je poslalo bolnicama, a preneli su lokalni mediji, dodajući da je pismo kasnije povučeno.

Zepatier se koristi za lečenje hepatitisa C prvog, trećeg i četvrtog genotipa kod odraslih osoba. Iako i Svetska zdravstvena organizacija i rusko Ministarstvo zdravlja trenutno daju prioritet pangenotipskim lekovima, koji su pogodni za lečenje bilo koje vrste virusa, zepatier je veoma tražen.

Prošle godine, udeo ovog leka u obrascima lečenja koje finansira Vlada Rusije iznosio je 19 odsto ili 11 miliona dolara, prema analitičarima Zdravresursa. Od početka tekuće godine, taj procenat je blago pao na 18%, ili 7,6 miliona dolara.

Zepatier nema alternativu u Rusiji, dodaje se, ali nekoliko farmaceutskih firmi trenutno radi na kreiranju lekova istog tipa/sastava.

Prema Zdravresursu, obustava isporuke zepatiera neće imati veliki uticaj, ako ruski zvaničnici prošire upotrebu pangenotipskih lekova, uključujući maviret i epclus, koje proizvode američke farmaceutske kompanije AbbVie i Gilead.

Iako sankcije uvedene Rusiji nisu uticale na snabdevanje lekovima, globalni farmaceutski giganti počeli su da smanjuju svoje poslovanje u toj zemlji. U martu 2022, nekoliko kompanija, uključujući Pfizer, Bayer, Gilead, Novartis, MSD, Sanofi i AbbVie, obustavilo je ulaganja ili klinička ispitivanja u Rusiji.

MSD je prestao da isporučuje vakcine protiv varičela, malih boginja, rubeola i zauški u Rusiju, kao i raltegravir, lek koji smanjuje šanse obolelima od virusa HIV da dobiju sidu.

Kompanija je objasnila da planira da se fokusira na isporuke vitalnih vakcina koje nemaju alternativu u Rusiji.

(Telegraf Biznis)

Video: Skupština počela rad minutom ćutanja za stradale u NS i Dragana Markovića Palmu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slavka

    23. avgust 2023 | 12:37

    Lek proizvodi Indija i Egipat po bukvalno 100 puta nižoj ceni.

  • Kole

    23. avgust 2023 | 14:58

    Ti americki lekovi gledajuci kemtrejlse i napad na covecanstvo su nista drugo nego otrovi za depopulaciju stanovnistva ,vise ni zvake americke a kamoli njihov lek...

  • Zoran

    28. avgust 2023 | 08:51

    Oni rusima zabranjuju prodaju lekova a blesavi rusi im i dalje isporučuju nuklearno gorivo za elektrane, kada bi prestali amerikanci bi bili u ozbiljnom problemu sa proizvodnjom el. energije.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>