≫
Giganti Jugoslavije, zemlje koje nema (2. deo): Ove moćne fabrike hranile su hiljade ljudi, sada su u korovu
≫
Danas ćemo vam predstaviti firme iz Severne Makedonije, Crne Gore i Srbije
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Уаа политичари
INOSTRANSTVO 1. Od para RTB-a Bor je kupljeno predstavničtvo u Cirihu. 2. Od para RTB-a Bor je kupljeno predstavništvo u Londonu. 3. Od para RTB-a Bor je kupljeno predstavništvo u Moskvi. Da 1994., u vreme teških sankcija nije bilo Borskog zlata, cela Srbija bi "pasla travu"! Novi dinar je zahvaljujući Borskom zlatu bio relativno konvertibilan. Konvertibilnost novca se nije dobila "zahvaljujući" zaječarskom pivu ili mleku, ili nameštaju iz SIMPA. Zna se šta se čuva u trezorima banaka. Uostalom, matematika je i tu jasna: ako je RTB u to vreme proizvodio bakar po ceni od samo 3.000$/toni, a proizvodio oko 8.000 tona bakra mesečno (plus zlato i ostalo), što iznosi oko 24 miliona dolara, a sa zlatom i preko 26 miliona dolara. Plate su nam bile kao i svima u Srbiji: oko 10 maraka, ili 5 dolara. Ako smo imali oko 15.000 zapošljenih, to iznosi oko 75.000$. Neka na ostale stavke ode oko 5 miliona dolara, postavlja se pitanje, gde je otišlo ostalih 21 milion dolara? Da smo bili sebični i da gledamo samo sebe, mogli su radnici da imaju plate od po 1.000$, i da glume velike bogataše kao što to rade radnici u pivarama, duvanskoj industriji, fabrikama vode..." Informacije prikupio i prvi objavio Ivica Šćopić!!! E, to je bio gigant!!! Svaka od velikih firmi širom SFRJ je radela isto što i RTB Bor. Pomagali su državu i narod, a sada ove "naše" firme, ne rade ni za državu ni za narod. Rade za gazde.
Уаа политичари
23. Infrastruktura Bora i Majdanpeka. 24. VMA u Beogradu (deo). 25. Vojno odmaralište na Tari. 26. Nekoliko mostova srušenih u NATO bombardovanju. 27. Kompleks na Crnom Vrhu (oko 30 miliona dolara je dao RTB). 28. Slobina vila na Dubašnici, koja pripada MUP-u Srbije. 29. Pare za sport. 30. Verski objekti. SLOVENIJA 1. ZLATARNA-Celje. 2. Rudnik VELENJE. HRVATSKA 1.Odmaralište u Orebiću. 2.Odmarilište u Vodicama 3.Odmaralište u Omišu. 4. Deo autoputa Beograd-Zagreb. 5. Železara u Sisku. BIH 1. Železara u Zenici. RTB Bor je učestvovao sa preko 60% kapitala. 2. Deo odmarališta u Neumu. 3. Dve fabrike u Travniku i Banja Luci 4. ENERGOINVEST iz Sarajeva 5. Izgradnja žičara na Jahorini i Bjelasici kao i centra ZETRA za zimske olimpiske igre u Sarajevu 1984. godine! CRNA GORA 1. Deo kompleksa Slovenska plaža. 2. Stambeni kompleks u Baru. 3. Porodične kuće u Baru. 4. Dva hotela u Sutomoru (delimično učešće). MAKEDONIJA 1. Izgradnja kombinata FENI. Institut je finansirao projekat i puštanje u rad, a RTB-opremu. 2. RTB Bor je otvorio rudnik bakra Leče, a neko to zove i Lece. 3. RTB Bor je izgradio hotel Orce Nikolov u Ohridu. 4. RTB Bor je delom finansirao i izgradnju rafinerije nafte u Skoplju Sledi još jedan nastavak ....
Уаа политичари
Morate znati šta je Bor sve izgradio u Srbiji i van nje. Od para RTB-a Bor izgrađeno je sledeće: SRBIJA 1. Fabrika kablova u Novom Sadu (Novkabel) 2. Fabrika kablova u Zaječaru 3. Fabrika kablova u Svetozarevu (Jagodina) 4. Valjaonica bakra u Sevojnu. Bor je godišnje Sevojnu davao oko 30.000 tona bakra, na preradu. 5. Topionica cinka i olova u Trepči 6. Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu. 7. Oko 70km autoputa Beograd-Niš 8. Put Paraćin-Zaječar, sa delom prema Boru 9. Deo bolnice u Zaječaru 10. Prugu prema Majdanpeku i Beogradu, sa jedne strane,i prema Zaječaru sa druge strane. Rudnici bakra (RBB) su sami finansirali most kod Cerova. 11. Deo pruge Beograd-Bar. 12. Cela infrastrukturu, sa žičarama, na Kopaoniku 13. Hidroelektrane ĐERDAP. Ovde postoji jedan podatak koji zvuči neverovatno! Da bi se izgradila hidrocentrala RTB je morao da podigne i inostrane kredite kojima je isplatio svoj deo, ali i deo koji su na sebe preuzele druge firme iz bivše SFRJ. Naravno, sve je vratio RTB, dok su se ostali izvukli. 14. SAVA-Centar u Beogradu. 15. Hram Svetog Save u Beogradu 16. Ibarski rudnici-Doljevac. 17. Fabrika veštačkih đubriva u Prahovu. 18. Zgrada ENORGOPROJEKTA u Beogradu. 19. FOM (Fabrika obojenih metala)-Prokuplje. 20. Beogradski sajam. 21. Pogon za proizvodnju sumporne kiseline u ZORKI-Šabac. 22. Čelična konstrukcija mosta GAZELA. Sledi nastavak.