Važno! Oštećene porodilje koje pre trudnoće nisu imale 18 meseci staža mogu da traže naknadu do ovog datuma

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Sredinom februara, Ustavni sud doneo je odluku kojom sve porodilje koje pre trudnoće nisu imale 18 meseci staža, a morale su da održavaju trudnoću, imaju pravo na veću naknadu tokom porodiljskog bolovanja. Odluka je doneta 14. februara, a od dana stupanja na snagu, žene imaju pravo da podnesu Zahtev za obeštećenje u roku od šest meseci. Odnosno, do 14. avgusta.

Ova odluka znači da su mame koje održavaju trudnoću postale ravnopravne u položaju sa ostalima. Važno je i da se izmene odnose na sve majke koje su dobile bebu u poslednjih šest godina.

- Ova odluka se odnosi na sve one žene koje su od 1. jula 2018. godine imale obračun naknade tako da u njih nije ulazio period trudničkog odsustva i u buduće će se odnositi na sve one žene koje će se poroditi od 14. februara pa na dalje - naglašava Tatajana Macura iz Udruženja "Mame su zakon".

beba, držanje bebe, bebin osmeh Foto: Shutterstock/Trendsetter Images

Kako do naknade?

Porodilje koje su oštećene trebalo bi da se obrate istim onim organima gradova ili opština koji su prethodno odlučivali o naknadi za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta. Njima je potrebno podneti zahtev da se izvede obračun osnovice za isplatu naknade tako da ona obuhvati 18 meseci koji prethode otpočinjanju porodiljskog odsustva, stoji na Paragraf Lex.

Kako to izgleda na primeru?

Poreska savetnica Gordana Artinović potvđuje da se Odluka odnosi na žene koje su se porodile u poslednjih šest godina.

- Ustavni sud je odlučio da se naknada za porodiljsko i negu deteta nije dobro računala za žene koje su pre porodiljskog bile na trudničkom bolovanju. Naime, za ove žene neto naknada je računata kao prosek primanja za poslednjih 18 meseci ali počev od meseca pre otpočnjanja trudničkog bolovanja. Sada se naknada računa kao prosek primanja za poslednjih 18 meseci, ali računajući i trudničko bolovanje - objašnjava Aritonović.

Žena ruke dinari novac pare Foto: Shutterstock

Evo kako to izgleda na primeru:

- Žena je u radnom odnosu 12 meseci, prima platu od 100.000 dinara neto. Pre toga nigde nije bila zaposlena. Otišla je na trudničko bolovanje koje je trajalo 4 meseca i posle toga se porodila. Trudničko je primala isto 100.000 neto, jer se naknada zarade za vreme trudničkog računa kao prosek poslednjih 12 meseci. Naknada za porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta se računala tako što se primanja u poslednjih 18 meseci koji prethode mesecu u kome je žena otišla na trudničko: 12 meseci rada x 100.000 dinara = 1.200.000 dinara / 18 meseci = 66.667 dinara mesečno.

Nakon odluke Ustavnog suda primanja u poslednjih 18 meseci koja prethode mesecu u kome je žena otišla na porodiljsko izgledala bi ovako:

16 meseci (12 meseci rada + 4 meseca bolovanja) x 100.000 dinara = 1.600.000 dinara / 18 meseci = 88.889 dinara.

Na ovom primeru mesečna razlika u primanju je 88.889 - 66.667 = 22.222 dinara.

Kako se navodi na sajtu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Opštinska – gradska uprava preispitaće po službenoj dužnosti sva rešenja kojima je odlučeno o pravu na naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, a koja nisu konačna i pravnosnažna.

Korisnici prava kojima je rešenje dostavljeno počev od 19. aprila 2019. godine mogu podneti, ukoliko smatraju da im je pravo povređeno, zahtev za izmenu pojedinačnog akta (rešenja) koje je konačno i pravnosnažno.

Zahtev možete pronaći ovde.

(Telegraf Biznis)

Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>