Da li je "karta šanse" urodila plodom u Nemačkoj? Zaposleni ne propuštaju nove mogućnosti

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Novi zakon o useljavanju kvalifikovanih radnika ima za cilj da privuče više kvalifikovanih radnika iz zemalja koje nisu članice EU-a u Nemačku, što je i te kako značajno za Srbiju. Blagi porast može se videti u barem jednoj grupi.

U prvoj polovini ove godine Ministarstvo spoljnih poslova izdalo je više od 80.000 viza za ljude koji žele da rade u Nemačkoj. Otprilike polovina njih, preko 40.000, su kvalifikovani radnici.

Za poređenje: u istom periodu prošle godine izdano je oko 37.000 viza za kvalifikovane radnike.

Prema informacijama, Savezno ministarstvo spoljnih poslova izdalo je više od 157.000 viza za potrebe zapošljavanja u celoj 2023. godini, od čega je 79.000 viza otišlo kvalifikovanim radnicima.

Tzv. kartica prilike, koja je uvedena 1. juna, još nije imala većeg uticaja na broj radnika migranata. Do sada je izdato skoro 200 viza po ovoj pravnoj osnovi, navodi Ministarstvo spoljnih poslova.

Preduslov za karticu prilike je najmanje dve godine stručnog obrazovanja koje je državno priznato u zemlji zaposlenja ili odgovarajuća univerzitetska diploma, kao i poznavanje nemačkog ili engleskog jezika. U zavisnosti od nivoa jezika, profesionalnog iskustva, godina i povezanosti sa Nemačkom, zainteresovane strane dobijaju poene koji im daju pravo na tzv. karticu prilike.

Postoje i poeni za kvalifikacije u deficitarnim zanimanjima. Svako ko ima dovoljan broj poena može doći u Nemačku i onda ima godinu dana da traži stalni posao. Pod određenim uslovima moguće je jednokratno produženje za dve godine.

Rad bez prethodnih postupaka priznavanja

Nemačka od 2020. ima zakon o useljavanju kvalifikovanih radnika kako bi podstakla priliv kvalifikovanih radnika. U novembru 2023. na snagu je stupio prvi deo reforme ovog zakona o kojem je odlučila semafor koalicija. Iznad svega, uključivao je pojednostavljenja za "EU plavu kartu" i za priznate kvalifikovane radnike.

Od marta, kvalifikovani radnici s diplomom i profesionalnim iskustvom mogu ući i raditi u Nemačkoj bez prethodnog postupka priznavanja. Dakle, ne moraju imati nikakvu obuku koja je priznata u Nemačkoj, ali moraju imati ponudu za posao s bruto godišnjom platom od najmanje 40.770 evra – ako je poslodavac vezan kolektivnim ugovorima, primanja u skladu s dovoljan je kolektivni ugovor, prenosi Fenix.

Digitalizacija procesa izdavanja viza

Od 1. juna proširene su i mogućnosti za dolazak radnika iz država Zapadnog Balkana u Nemačku na posao.

Slobodno kretanje radnika daje građanima iz zemalja EU pravo na slobodan izbor mesta rada unutar Evropske unije.

Koliko ljudi iz zemalja koje nisu deo EU dolazi raditi u Nemačku zavisi i od toga koliko im je teško podneti zahtev za vizu i koliko dugo kandidati moraju čekati na termin u nemačkom predstavništvu u inostranstvu. Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će vize za kvalifikovane radnike biti obrađene s prioritetom.

Nacionalni proces izdavanja viza trebao bi biti u potpunosti digitalizovan do 1. januara 2025.

(Telegraf Biznis)

Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>